Nowy doktor habilitowany na Wydziale Mechanicznym

23-01-2019

Miło nam poinformować, że 23 stycznia 2019 r. Rada Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, na podstawie uchwały Komisji Habilitacyjnej powołanej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów oraz oceny dorobku naukowego nadała dr. inż. Dariuszowi Szpicy stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Dr hab. inż. Dariusz Szpica przedstawił cykl 8 powiązanych tematycznie publikacji zatytułowany Zastosowanie metod pośrednich w badaniach funkcjonalnych niskociśnieniowych impulsowych wtryskiwaczy gazowych.

Dr hab. inż. Dariusz Szpica zajmuje się badaniami eksperymentalnymi i teoretycznymi silników spalinowych, głównie alternatywnych układów zasilania. Na jego dorobek naukowy składa się, poza 8 publikacjami zgłoszonymi jako osiągnięcia naukowe, 5 artykułów znajdujących się w czasopismach indeksowanych w bazie JCR, 32 publikacje w recenzowanych czasopismach z bazy MNiSW, 1 skrypt i 1 monografia. Poza tym jest współautorem 2 patentów i 4 wzorów użytkowych. Brał udział w 13 konferencjach międzynarodowych i krajowych. Pełniąc rolę opiekuna naukowego, opublikował wspólnie ze studentami 92 prace (publikacje z listy JCR, MNiSW i referaty konferencyjne). Czynnie wspierał działalność SKN Auto-Moto-Club i Mot-Rol. Pełnił rolę promotora w 159 pracach dyplomowych zaś w 170 recenzenta. Sporządził 19 opracowań na zamówienie jednostek. Czynnie uczestniczył w działaniach organizacyjnych uczelni, współorganizował Forum Motoryzacji, wspierał zespół Cerber Motorsport.

Dr hab. inż. Dariusz Szpica urodził się w 1971 r. w Białymstoku. W 1996 r. ukończył Politechnikę Białostocką, gdzie w latach 1995-1996 pracował jako stażysta. W 2006 roku obronił rozprawę doktorską nt. Badania procesu napełniania powietrzem cylindrów silnika spalinowego. Od 2007 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta, obecnie w Katedrze Budowy Maszyn i Techniki Cieplnej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.