„Początek” – film Huberta Czerepoka

Analogi łazików marsjańskich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej swoją obecnością wspomogą projekt Huberta Czerepoka.

Artysta zamierza nakręcić film w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka – w Karahan Tepe w Turcji. Materiał zarejestrują kamery GoPro obraz 360 stopni umieszczone na analogach łazików marsjańskich, które będą pełnić równocześnie rolę aktorów i kamerzystów. Z  Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w projekt „Początek” zaangażowali się: Maciej Rećko, Wojciech Półtorak oraz Michał Ostaszewski. Premiera planowana jest podczas indywidualnej wystawy Huberta Czerepoka we wrześniu w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

7 lipca 2017 roku na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa, na której twórcy zaprezentowali swój projekt. Nasza wyprawa do Turcji będzie próbą znalezienia przez maszyny odpowiedzi na pytania dotyczące początków ludzkiej cywilizacji, która takie urządzenia stworzyła – tłumaczył artysta.

Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej prof. Andrzej Seweryn: – Cieszę, że Wydział Mechaniczny może wesprzeć technologicznie projekt artystyczny. Kiedyś inżynieria była częścią sztuki. Teraz wracamy do korzeni. W tym jest problem, by kształcić artystów, a nie rzemieślników.

Projekt „Początek” powstaje dzięki współpracy m.in.: Politechniki Białostockiej, Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów), Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Historisch-Technisches Museum Peenemünde (Niemcy), Uniwersytet Harran w Şanlıurfie (Turcja), Museum of Modern Art w Tbilisi (Gruzja).

źródło: PB