Zawody bolidów coraz bliżej!

Głównymi założeniami postawionymi przed projektem czwartego już bolidu konstruowanego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej były: zmniejszenie masy pojazdu, zwiększenie jego mocy oraz zachowanie niezawodności auta.

Po  dziewięciu miesiącach ciężkiej pracy, pod koniec maja 2017 r., osoby zaangażowane w CerberMotorsport zaprezentowały najnowszy pojazd wyścigowy. Następnie przyszła pora na etap testów i udoskonalania, zaś obecnie trwają przygotowania do wyjazdów. Już wkrótce zaczynają się prestiżowe zawody Formula Student (Formula SAE). Zadaniem studentów z całego świata jest zaprojektowanie oraz zbudowanie jednomiejscowego bolidu, przetestowanie prototypu oraz start w serii zawodów. Jednakże to nie wszystko! Ocenie jury podlega bolid od strony technicznej, prezentacja kosztów projektu oraz prezentacja biznesowa, która nie dotyczy technicznych aspektów auta, a związana jest z umiejętnością jego odpowiedniego zaprezentowania.

Przed reprezentacją Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej udział w zmaganiach na torach wyścigowych we Włoszech, w Czechach i na Węgrzech. W projekcie uczestniczy 27 osób – przede wszystkim studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Dariusz Szmurło, Wojciech Lebiedziński, Daniela Koronkiewicz, Ewelina Moczulska, Magdalena Wierzbicka, Kacper Ziółkowski, Michał Radziszewski, Arek Grygoruk, Grzegorz Chilimoniuk, Piotr Filipek, Błażej Gajda, Piotr Sacharczuk, Marcin Milewski, Piotr Falkowski, Maciej Siergiejew, Konrad Panas, Jakub Snarski, Michał Łopato, Dawid Kościuczuk, Łukasz Wieleszczyk, Mariusz Frankowski, Daniel Woronowicz, Adam Wieczorek, Rafał Rogalski, Konstantin Ulaszczyk, Łukasz Zienkiewicz oraz Łukasz Kosakowski. Opiekę nad zespołem sprawuje dr inż. Andrzej Borawski.

Rozkład jazdy bolidu CMS-04 w zawodach Formula Student 2017

• Formula SAE Italy 2017 – 19-23 lipca 2017 r.
  • Formula Student Czech Republic 2017 – 1-5 sierpnia 2017 r
  • Formula Student Hungary 2017 – 17-20 sierpnia 2017 r.

Warto podkreślić, że zespół Cerber Motorsport jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym w rankingu globalnym polskim zespołem. Zajmuje 35 miejsce wśród 547 zespołów z całego świata. Taki wynik udało się osiągnąć po pełnym sukcesów roku 2016, kiedy reprezentacja Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z bolidem CMS-03 wystartowała na europejskich torach wyścigowych w Anglii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.

Parametry CMS-04

• masa około 200 kg,
  • napęd: zmodyfikowany, motocyklowy silnik Honda CBR 600 RR, moc – 85KM, moment obrotowy: 62 Nm, przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 3,5 sekundy,
  • zmodyfikowana skrzynia biegów,
  • niezależne zawieszenie z pełną regulacją geometrii,
  • układ wydechowy wykonany z tytanu – zmniejszenie masy o 60%,
  • zbiornik paliwa, elementy układu chłodzenia hamulców oraz kolektor dolotowy wykonany w druku 3D,
  • konstrukcja nośna wzmacniana kompozytowymi panelami, w celu zwiększenia sztywności przy zachowaniu niskiej masy,
  • magnezowe felgi mocowane na centralną nakrętkę.

Wyjazd na zawody Formula Student możliwy jest dzięki wsparciu Prezydenta Białegostoku (Wschodzący Białystok) w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej studenci konstruują wiele interesujących pojazdów i urządzeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: www.wm.pb.edu.pl/pl/projektystudenckie
Warto uczyć się od najlepszych!

PROJEKTY STUDENCKICH KÓŁ NAUKOWYCH DZIAŁAJĄCYCH NA WYDZIALE MECHANICZNYM
Analogi łazików marsjańskich • BobotBolidy CMSHERMESPneumobilePWSŚciskarkaSENSO-TunnelServo PlayerSumoMasters