Trwają zawody Air Cargo Challenge 2017

Fot. www.facebook.com/euroaviazg

Życzymy powodzenia drużynie z Lotniczego Koła Naukowego działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, która bierze udział w międzynarodowych zawodach samolotów udźwigowych Air Cargo Challenge 2017 w Zagrzebiu.

Od 7 do 12 sierpnia 2017 r. w Chorwacji zmaga się 36 drużyn z całego świata m.in. z Chin, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Egiptu, Czech, Polski, Belgii, Włoch i Brazylii. Zadanie polega na pilotowaniu wcześniej skonstruowanego modelu samolotu udźwigowego spełniającego określone wymogi regulaminowe (każda drużyna w swojej konstrukcji musi zastosować silnik Axi Gold 2826/10 oraz śmigło APC 13×7 inches Sport). Ocenie podlega konstrukcja modelu (raport techniczny) oraz jego lot (maksymalny podniesiony ciężar).

Model zbudowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej został wykonany w technologii laminatowej, co pozwoliło osiągnąć niską masę przy zachowaniu wysokiej sztywności oraz wytrzymałości konstrukcji. Nowością jest zastosowanie klap szczelinowych znacząco zwiększających siłę nośną skrzydła i możliwości udźwigu modelu w fazie startu oraz lądowania. Wymiary modelu wykonanego przez Lotnicze Koło Naukowe z Wydziału Mechanicznego PB: rozpiętość skrzydeł – 3,1 m, długość całkowita – 2,2 m, wysokość – 0,76 m, waga 3 kg.

Zespół konstruktorów samolotu udźwigowego tworzą: dr inż. Adam Adamowicz (opiekun Lotniczego Koła Naukowego, główny konstruktor i wykonawca modelu), dr inż. Hubert Grzybowski (opiekun studentów na zawodach ACC 2017), Kamil Domysławski (student, pilot, wykonawca modelu), Paweł Dardziński (student, wykonawca modelu), Piotr Iwaniuk (student, wykonawca modelu).

Wyjazd na Air Cargo Challenge 2017 do Zagrzebia został dofinansowany w ramach umowy z Prezydentem Białegostoku dotyczącej promocji miasta.