Młodzież na wydziale

12 i 13 września 2017 roku Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej gościł młodzież z V i VI klasy szkoły podstawowej. Pracownicy naukowi wydziału zorganizowali dla młodych miłośników nauki specjalne zajęcia.

W trakcie bezpośrednich spotkań, w niewielkich grupach, dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz zaprezentowała podstawy programowania robotów przemysłowych, o kamerach termowizyjnych ciekawie opowiedział dr hab. inż. Adam Adamowicz, dr inż. Jarosław Czaban pokazał w jaki sposób odbywają się badania pojazdów samochodowych, zaś dr inż. Andrzej Koszewnik podzielił się wiedzą o podstawach programowania sterowników PLC. Młodzież poznała zagadnienia związane z programowaniem, robotyką, diagnostyką samochodową i bezpieczeństwem pasażerów pojazdów oraz zjawiskami wymiany, wykrywania i pomiaru ciepła. Było dużo pytań, wiele odpowiedzi oraz mnóstwo ciekawych doświadczeń.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu Strefa Nowych Technologii – zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci, który Politechnika Białostocka realizuje wspólnie z białostockim Odziałem Miejskim Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Skorzysta z niego ponad 80 uczniów klas V i VI szkół podstawowych ze wsi: Stara Kamionka, Maławicze Dolne, Geniusze, Bogusze, Janowszczyzna, Stara Rozedranka.