Sukces „Masakratora” z SumoMasters

06-11-2017

W dniach od 3 do 5 listopada 2017 r. w Bukareszcie reprezentacja drużyny Sumomasters w składzie: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow oraz Rafał Pęski pod opieką dr inż. Rafała Grądziego wzięła udział w 10 międzynarodowych zawodach robotycznych Robochallenge 2017.

Pierwszego dnia odbyła się ceremonia otwarcia oraz testowanie robotów. W drugim dniu drużyna SumoMasters wzięła udział w eliminacjach (walkach w grupach), z których dwie najlepsze drużyny przechodziły do finałów (drabinki pucharowej).

W kategorii MegaSumo w eliminacjach najlepiej poradził sobie, wygrywając swoją grupę, Masakrator. Drugi robot – Speedster ostatecznie został sklasyfikowany na trzecim miejscu i – podobnie jak najmłodsza konstrukcja, robot ACE – nie zdołał wyjść z grupy.

Ostatniego dnia zawodów, dzięki doświadczeniu zespołu SumoMasters i elastyczności budowania strategii, Masakrator zmierzył się jak równy z równym z najlepszymi robotami Europy (Team Flex z Rumunii: roboty Wolf i Cheetah w finale oraz JSumo z Turcji). Ostatecznie drużyna z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zwyciężyła w kategorii MegaSumo pokonując wszystkie roboty.

Jeżeli chodzi o kategorię MminiSumo obie konstrukcje: Bulldog oraz Bulldog2 zakwalifikowały się do finałów, niestety pierwszy z robotów uległ w 1/8 zaś drugi w 1/16 drabinki pucharowej.

W zawodach w Rumunii brało udział 498 robotów z 7 krajów. Dzięki tym zmaganiom zespół zdobył dużo doświadczenia, poznał słabe punkty robotów (tych własnych ale również przeciwników) oraz otrzymał zaproszenia na zawody w Meksyku, Ekwadorze i Bogocie.

Więcej informacji o robotach sumo na stronie projektu SumoMaster.

Najbliższe spotkanie robotów sumo już wkrótce na zawodach w Tallinie.

Należy podkreślić, że sukces nie byłby możliwy do osiągnięcia bez wsparcia sponsorów (firmy Wenglor, Ion Motion Control, Supermagnete.de), Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Prezydenta miasta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Najlepsi z najlepszych! 2.0.