Rok 2017 już za nami…

Bardzo się cieszymy, że dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników i studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, miniony rok śmiało uznać możemy za udany.

Przede wszystkim Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej otrzymał kategorię A oznaczającą poziom bardzo dobry i ponownie znalazł się wśród najlepszych wydziałów o profilu mechanicznym w Polsce. Dumą napawa również, że kierunek mechanika i budowa maszyn, prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej uzyskał ocenę wyróżniającą.

Nasi pracownicy naukowi nie zawiedli – ciągle podnoszą kwalifikacje. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskały trzy osoby, zaś stopień doktora nauk technicznych nadano siedmiu. W konkursach Narodowego Centrum Nauki finansowanie otrzymało jedenaście nowych projektów badawczych, które będą realizować pracownicy naszego wydziału.

Również studenci pracujący w kołach naukowych dostarczyli nam wielu pozytywnych wrażeń. Drużyny z wydziału brały udział w licznych zmaganiach: w węgierskim mieście Eger odbyły się zawody pojazdów napędzanych sprzężonym powietrzem, w Zagrzebiu konkurowały samoloty udźwigowe, a wielowirnikowce zmagały się w Tuluzie, zaś we Włoszech, w Czechach i na Węgrzech walkę podjął zespół konstruujący bolidy. Bobot oraz SENSO-Tunnel zostały docenione złotymi medalami na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017. Bolid CMS-04 zakwalifikował się do finałów tegorocznej edycji konkursu StRuNa, a w finale konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2017 znalazł się projekt Hermes, który uzyskał również tytuł Technotalent 2017.

Na szczególne podziękowania zasłużył zespół SumoMasters: za pierwsze miejsce w zawodach Robolid na Uniwersytecie w Valladolid, pierwsze miejsce w Pekinie na Robotchallange, pierwsze w Bukareszcie na Robochallenge i – jako ukoronowanie całorocznych wysiłków – za tytuł mistrza świata na zawodach All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Gratulujemy!

Dodatkowo trzy analogi łazików marsjańskich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej znalazły się w Turcji, gdzie brały udział w nagraniu filmu, a jeden pojawił się w sztuce granej w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Tak wiele się wydarzyło. Nie możemy doczekać się co przyniesie nowy rok.