Instytut Inżynierii Biomedycznej

IIB WM PB z nową Panią Doktor

05-11-2021

Dr inż. Agata Baranowska napisała pracę pt. „Opracowanie włókien domieszkowanych lantanowcami do zastosowań w kompozytach biodegradowalnych”, której promotorem jest dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB.

W ramach pracy opracowane zostały nowe bioaktywne włókna szklane domieszkowane jonami lantanowców posiadających właściwości luminescencyjne, których unikalność polega na wykazaniu ich użyteczności jako sensory optyczne stopnia ich degradacji, przy zachowaniu wymaganych cech bioaktywności, które można wykorzystać jako elementy wzmacniające kompozyty degradowalne. Obszary zainteresowań naukowych dr inż. Agaty Baranowskiej obejmują poszukiwania nowych materiałów luminescencyjnych i światłowodów, mających zastosowanie w fotonice oraz inżynierii biomedycznej. W lipcu 2019 roku otrzymała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki i kieruje projektem badawczym PRELUDIUM 16. Aktywnie uczestniczy i współpracuje także w innych projektach badawczych realizowanych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej oraz na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czego efektem są publikacje i nie tylko z tematyki rozprawy doktorskiej, ale z tematyki pokrewnej.