Instytut Inżynierii Biomedycznej

Dr inż. Żaneta Anna Mierzejewska edytorem naukowego czasopisma Crystals

09-01-2023
siedząca kobieta przy biurku

Miło nam poinformować, że dr inż. Żaneta Anna Mierzejewska z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej została zaproszona do objęcia roli edytora naukowego czasopisma Crystals. Pani doktor poprowadzi specjalny numer czasopisma poświęcony biomateriałom i ich zastosowaniom w medycynie i stomatologii. Wydanie specjalne współtworzyć będzie Dr. Alokesh Pramanik, wieloletni pracownik Curtin University w Perth (Australia).

Zespół redakcyjny czasopisma Crystals powierzył dr Ż.A.Mierzejewskiej szereg obowiązków – jest ona odpowiedzialna za wybór tematyki i zakresu publikacji, kontakt z recenzentami oraz finalne decyzje związane z nadesłanymi manuskryptami.

Zaproszenie do podjęcia roli edytora jest wyrazem uznania oraz międzynarodowej rozpoznawalności dokonań naukowych dr Mierzejewskiej w zakresie biomateriałów. Ponadto dr Mierzejewska wielokrotnie współpracowała z wydawnictwem MDPI, przygotowując ponad 50 recenzji prac nadsyłanych do czasopism:  Materials, International Journal of Environmental Research and Public Health, Journal od Manufacturing and Materials Processing, Applied Science, Coatings, Sustainability, Metals, Journal of Biomedical Engineering and Medical Devices, Journal of Tissue Engineering, Journal of Biomedical Engineering and Research.

Dr inż. Żaneta Anna Mierzejewska jest związana zawodowo z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej od 2013 r.  Doświadczenie naukowe zdobywała nie tylko na rodzimej uczelni, ale także na stażach naukowo-badawczych w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja) czy firmie CEIT Biomedical Engineering (Koszyce, Słowacja).

Praca naukowa dr Ż.A.Mierzejewskiej poświęcona jest kształtowaniu i badaniu właściwości wyrobów metalicznych uzyskiwanych za pomocą nowoczesnych technologii spiekania i topienia laserowego. Na Wydziale Mechanicznym prowadzi zajęcia z protetyki i ortotyki, prawnych i etycznych aspektów inżynierii biomedycznej, technik obrazowania medycznego  czy technik prototypowania w inżynierii biomedycznej.

Link: https://www.mdpi.com/journal/crystals/special_issues/8C648IWTM8

Crystals (ISSN 2073-4352) to czasopismo naukowe o otwartym dostępie, które obejmuje różnorodne aspekty badań materiałów krystalicznych. Indeksowane jest m.in. w bazach Web of Science oraz Scopus. Aktualny współczynnik Impact Factor czasopisma Crystals wynosi 2,670. Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów konferencyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 21. grudnia 2021 r., czasopismo Crystals przypisane jest m.in. do dyscyplin inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna. Publikacji przyznawanych jest 70 punktów MEiN.