Argo
Termin składania wniosku: bezterminowo
W 2018 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej skonstruowano analog łazika marsjańskiego Argo. Zespół konstruktorów stanowili: inż. Aneta Łukowska, Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk, Igor Tylman, Paweł Rółkowski, Adam Buczyłowski, Jakub Czygier, Karol Haraburda, Paweł Straszyński, Kamil Kamieński i Michał Ostaszewski. W pracach wsparli ich również: Paweł Frejda, Damian Łapiński, Łukasz Ornowski, Łukasz Magnuszewski, Maciej Leszczyński oraz Maciej Ołdakowski. Nad całością projektu czuwał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek i mgr inż. Maciej Rećko.
Konstrukcja
Łazik Argo to sześciokołowy robot mobilny, który wyposażono w manipulator z trójpalczastym chwytakiem. Jego podwozie wykonano z lekkich, ale bardzo wytrzymałych profili aluminiowych. Dodatkowo, koła zintegrowano z silnikami, co sprawia, że są one kompaktowe, szczelne i odporne na wpływ środowiska. Podczas projektowania Argo, duży nacisk położono na stabilność konstrukcji. Zawieszenie terenowe zostało zaprojektowane w taki sposób, że robot może podnieść każde z kół na wysokość 40 cm, podczas gdy pozostałe kola dotykają podłoża. Dodatkowo mechanizm różnicowy pozwala na niezależne działanie każdego z wahaczy.
Ramię robota skonstruowano jako stabilną i wytrzymałą strukturę. Pierwszy człon napędzano siłownikiem elektrycznym, natomiast drugi za pomocą pasków zębatych. Efektor końcowy jest wyposażony w trójpalczasty chwytak, który posiada gumowe nasadki adaptacyjne. Robot zapewnia elastyczność w wykonywaniu różnorodnych zadań dzięki kompaktowej konstrukcji chwytaka oraz zintegrowanemu układowi pochylania i obrotu. Dodatkowo, możliwość wymiany efektora końcowego do pobierania próbek gleby sprawia, że jest jeszcze bardziej wszechstronny.
Robot Argo z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej został wyposażony w zintegrowany system wizyjny. System ten oparto na serwerach video, które wykorzystują zarówno kamery analogowe, jak i cyfrowe. Do znajdowania przeszkód wykorzystano technologię stereowizji. Ponadto, robot wyposażono w system rozpoznawania obiektów, który bazuje na mikrokomputerze graficznym NVIDIA Jetson TX2. Dodatkowo, robot posiada wielowarstwowy system bezpieczeństwa oraz pokładową sieć Ethernet i własny protokół komunikacyjny.
Czytelna i wygodna dla operatora aplikacja ułatwia sterowanie robotem, a tryb jazdy autonomicznej zwiększa bezpieczeństwo urządzenia oraz elastyczność jego zastosowania.
Osiągnięcia
W 2018 roku reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wraz z analogiem łazika marsjańskiego Argo wzięli udział w Canadian International Rover Challenge (Drumheller, Alberta – od 10 do 13 sierpnia) oraz European Rover Challenge (Starachowice – od 14 do 16 września). Analog łazika marsjańskiego Argo na zawodach Canadian International Rover Challenge 2018 r. uplasował się na drugim miejscu, natomiast na European Rover Challenge wywalczył miejsce czwarte.
Udział w zawodach sfinansowano w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Budowę łazika marsjańskiego Argo wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
Sprawdź też inne projekty studentów z Koła Naukowego Robotyków.