RED
Termin składania wniosku: bezterminowo
W 2016 roku studenci Politechniki Białostockiej zbudowali analog łazika marsjańskiego RED. Trzon zespołu stanowili: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, oraz Paweł Turycz. Dodatkowo, w projekcie uczestniczyli: Tomasz Grześ, Aneta Łukowska, Patryk Mądry, Łukasz Mierzejewski, Adrian Pilis, Tomasz Szczęsny i Krzysztof Zalewski. Opiekę nad projektem sprawowała dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.
RED (Reconnaissance – Exploration – Discovery) to sześciokołowy robot mobilny, wyposażony w ramię z trójpalczastym chwytakiem wykonanym w technologii druku 3D. Jego układy elektroniczne (oparte o 32 bitowe mikrokontrolery STM) pracują w czasie rzeczywistym i są podzielone na moduły ułożone w podobny sposób, jak w komputerze klasy PC. Każde koło łazika napędza osobny silnik prądu stałego, a zawieszenie wykonano z lotniczego stopu aluminium. Robot przystosowano do przemieszczania się w trudnym terenie. Konstruktorzy pomyśleli również o wyposażeniu go w system podciśnieniowego pobierania próbek gleby. RED posiada wielowarstwowe systemy bezpieczeństwa i może automatycznie generować raporty z przeprowadzonych badań. Dodatkowo RED jest urządzeniem, które jest w stanie autonomicznie dotrzeć do wskazanego punktu w terenie. W sposób autonomiczny może także posługiwać się ramieniem z chwytakiem. Informacje o otoczeniu gromadzi z różnych czujników oraz pięciu kamer pokładowych.
Na zawodach University Rover Challenge 2016 w USA analogowy łazik marsjański RED zajął siódme miejsce, zaś na European Rover Challenge 2016 wywalczył piąte.
Projekt współfinansowano dzięki programowi Najlepsi z najlepszych. Zespół #next wsparli również: PKO Bank Polski, igus, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Promostal (partner technologiczny). Serdecznie dziękujemy!
Sprawdź też inne projekty studentów z Koła Naukowego Robotyków.