Studenckie Koło Naukowe Orthos- Wydział Mechaniczny PB

Wózek dla psa bez tylnej łapy

Termin składania wniosku: bezterminowo

Projekt wózka dla pieska powstał, po zgłoszeniu się do nas jego właścicielki. Lakuś jest po amputacji tylnej nogi oraz amputacji paliczków na drugiej kończynie. Odebrało mu to możliwość swobodnego poruszania się, tylne łapy były zbyt obciążone. Podstawowym założeniem projektu konstrukcji było to, żeby zapewniała stabilność oraz była możliwie jak najlżejsza, aby zniwelować dyskomfort psa w trakcie poruszania się. W związku z tym użyliśmy profili aluminiowych.

Kolejnym założeniem było to, żeby wózek posiadał regulację na długość i wysokość. Było to spowodowane tym, że nie mogliśmy samodzielnie zmierzyć psa, więc trzeba było wziąć margines błędu. Mechanizm regulacji składał się z profilu kwadratowego wewnątrz którego umieszczony był ceownik. Blokada odbywała się za pomocą śruby dociskowej, która wspomagała nitonakrętka.

W trakcie wizyty psa zostały przeprowadzone testy wózka, dzięki którym mogliśmy sprawdzić poprawność działania konstrukcji. Pies od pierwszego momentu zaczął nieśmiało stawiać pierwsze kroki, co z czasem przerodziło się w radosne bieganie po wydziałowym korytarzu. Zgodnie z założeniami projektu wózek był stabilny oraz nie stanowił obciążenia psa ze względu na niską masę. Dodatkowo możliwość regulacji pozwoliła na precyzyjne dopasowanie konstrukcji do wymiarów psa.