Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością

26-06-2019

Z dumą informujemy, że Politechnika Białostocka otrzymała świadectwo ochronne na wzór użytkowy pt.: Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością. Twórcami wzoru użytkowego są: dr inż. Piotr Borkowski (pracownik Wydziału Mechanicznego PB) oraz mgr inż. Katarzyna Burdziak i mgr inż. Paweł Czerwiński (absolwenci kierunku inżynieria biomedyczna).

Składany wózek aktywny przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Głównym celem projektu jest zapewnienie użytkownikowi prowadzenia maksymalnie samodzielnego i aktywnego życia.

Wózek pozwala na jazdę bez pomocy osób trzecich oraz samodzielną obsługę i transport. O jego mobilności decyduje nie tylko wytrzymała, pozwalająca na wykonywanie skomplikowanych manewrów konstrukcja, ale też niska masa oraz niewielkie wymiary. Konstrukcja ramy pozwala na jej szybkie złożenie, co ułatwia transport i samodzielny załadunek do samochodu. Dzięki oryginalnej budowie ramy konstrukcja charakteryzuje się tym, że po złożeniu rama wózka ma wymiary 505x220x80mm. Pozwala to na swobodne przewożenie pojazdu samolotem w bagażu podręcznym (dopuszczalne wymiary bagażu kabinowego w LOT wynoszą 550x400x230mm).

Dr inż. Piotr Borkowski, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej: Oczywistym skutkiem niepełnosprawności ruchowej jest ograniczenie funkcjonalności określonych części ciała, w szczególności kończyn dolnych. Na skutek posiadanych dysfunkcji człowiek staje się niezdolny do wykonywania prostych ruchów i samodzielnego poruszania się. Pomoc w rozwiązaniu powyższych problemów znaleźć można w inżynierii, która oferuje osobom niepełnosprawnym ruchowo szeroki wybór wózków inwalidzkich. Prawidłowo dobrany wózek powinien zapewniać użytkownikowi maksymalną samodzielność i mobilność. Pojazd taki musi być lekki, sztywny, wytrzymały i łatwy w przechowywaniu oraz transporcie. Producenci oferują wiele rozwiązań wózków, jednak tylko niektóre z nich mają możliwość składania. Uzyskanie zadowalającej stabilności w konstrukcji składanej jest niezwykle trudne, dlatego w grupie wózków aktywnych jest takich konstrukcji wyjątkowo mało.