Nowy patent z zakresu inżynierii biomedycznej

12-08-2020

Politechnika Białostocka otrzymała patent na wynalazek: Urządzenie do ćwiczeń stawów biodrowego człowieka.

Twórcami wynalazku są: dr inż. Piotr Borkowski (Wydział Mechaniczny PB), dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda (Wydział Inżynierii Zarządzania PB) oraz mgr inż. Katarzyna Stepaniuk (absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna Wydziału Mechanicznego PB).

Zaprojektowane urządzenie znajdzie zastosowanie w rehabilitacji  kończyny dolnej i dolnego odcinka kręgosłupa poprzez ruchy w stawu biodrowym i kolanowym. Pozwala na ćwiczenie, zarówno czynne jak i bierne, stawu biodrowego. Ruchy kończyny dolnej wykonywane są w dwóch płaszczyznach z możliwością regulacji kątowej ich zakresu.

To już 9 urządzenie, które uzyskało ochronę Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, a którego współautorem jest dr inż. Piotr Borkowski.

Serdecznie gratulujemy!

człowiek rehabilitujący kończynę dolną