Wydział Mechaniczny w walce z epidemią
01-03-2021Od początku epidemii koronawirusa Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej aktywnie uczestniczy w walce z jego rozprzestrzenianiem się. Już na etapie produkcji przyłbic w marcu 2020 r. powstał pomysł szerszego wsparcia szpitali. W wyniku nawiązanej współpracy pomiędzy Szpitalem MSWiA w Białymstoku a Politechniką Białostocką złożony został wniosek na realizację projektu PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych, który uzyskał finansowanie NCBiR. Wartość całego projektu wynosi 8.861.375 zł, termin zakończenia realizacji to IV kwartał 2021 r.
Głównym celem projektu jest rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych dedykowanych kontroli rozprzestrzeniania się SARS-CoV2 w placówce medycznej, które przyczynić się mają do zwiększenia bezpieczeństwa personelu i pacjentów szpitala. Wyniki realizacji projektu przyczynią się zatem do wdrożenia metod prewencji rozprzestrzeniania się zakażenia.
W projekcie przewidziano badania naukowe i prace rozwojowe, które obejmą ocenę możliwości, opracowanie i przetestowanie w rzeczywistych warunkach szpitala jednoimiennego skuteczności:
1) systemu MedTAB- umożliwiającego samodzielną, podstawową diagnostykę podczas kwarantanny oraz ograniczenie bezpośredniego kontaktu personelu medycznego z osobami podejrzanymi o zakażenie (i zakażonych) w momencie kontaktu ze szpitalem (rejestracja/wywiad/wczytanie dokumentacji i zgód pacjenta) – koordynatorem jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego,
2) odkażania powierzchni za pomocą promieniowania UV-C przy pomocy zdalnie sterowanego robota mobilnego (ROBUV) – koordynatorem jest dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB z Wydziału Mechanicznego we współpracy z dr hab. inż. Maciejem Zajkowskim, prof. PB z Wydziału Elektrycznego,
3) mobilnych, zdalnie sterowanych robotów, wyposażonych w wybrane funkcje diagnostyczne oraz multimedialne, które umożliwią personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań i dostarczenie niewielkich przesyłek (np. lekarstw), a samym pacjentom nawiązanie zdalnego i bezpiecznego kontaktu z bliskimi podczas koniecznej izolacji (BOBOT 2.0) – koordynatorem jest dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego,
4) aplikacji na smartfony ułatwiającej samodzielne poruszanie się (nawigacji) po terenie szpitala pracownikom nie znającym obiektu (personel nowozatrudniony/delegowany z innych placówek na czas epidemii – koordynatorem jest dr inż. Waldemar Pacuk z Wydziału Mechanicznego).
W ramach projektu stworzone zostaną prototypy funkcjonalne tych rozwiązań, a także przeprowadzona zostanie integracja z systemem informatycznym SP ZOZ MSWiA w Białymstoku, umożliwiająca wdrożenie ich w warunkach rzeczywistej pracy placówki medycznej.