Maksymalna kwota wsparcia projektu studenckiego z WM
20-04-2023
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło III edycję programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Maksymalną kwotę wsparcia, tj. 70.000 zł otrzymało Koło Naukowe Robotyków – sekcja Analogów Łazików Marsjańskich na realizację projektu „Innowacyjny zintegrowany napęd do analogu łazika marsjańskiego”.
Studenci z Wydziału Mechanicznego w ramach projektu przygotują zintegrowany, lekki napęd z minimalizacją siły promieniowej działającej na silnik. Obecne konstrukcje lekkich kół napędowych do robotów w znacznym stopniu obciążają siłą promieniową oś silnika.
Koło Naukowe Robotyków liczy prawie 70 członków. Prace przebiegają więc w mniejszych grupach skupionych na realizacji poszczególnych projektów. Najliczniejszą oraz najaktywniejszą grupą jest sekcja Analogów Łazików Marsjańskich. W ramach sekcji na przestrzeni lat studenci zbudowali 9 analogów łazików marsjańskich oraz 3 mniejsze roboty treningowe. Łaziki marsjańskie biorą udział w prestiżowych zawodach z serii „Rover Challenge”, natomiast roboty treningowe w mniejszych zawodach robotycznych. W projekcie będą brali udział studenci z dużym doświadczeniem oraz ich młodsi koledzy rozpoczynający swoją przygodę z robotami. Realizacja projektu umożliwi rozwinięcie kompetencji studenckich w budowie innowacyjnych konstrukcji i komponentów stosowanych w robotach mobilnych oraz rozwój ich umiejętności w zakresie samodzielnego tworzenia konstrukcji robotycznych.
Analogi łazików marsjańskich są profesjonalnymi konstrukcjami z aluminium, kompozytów i włókna węglowego, w których zastosowano nowoczesne materiały i podzespoły elektroniczne (np. silniki Maxon Motors, nVidia Jetson itd.), które pozwalają na ograniczenie masy robota przy zachowaniu jego parametrów. Masa jest kluczowym parametrem, który jest punktowany na zawodach łazików marsjańskich. Studenci z Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym ciągle poszukują nowych innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że roboty będą lżejsze i bardziej niezawodne.
Serdecznie gratulujemy opiekunom dr hab. inż. Kazimierzowi Dzierżkowi, prof. PB oraz mgr inż. Maciejowi Rećce uzyskania finansowania i czekamy na wyniki realizacji projektu!