Celem programu Doktorat Wdrożeniowy I realizowanego na Wydziale Mechanicznym PB, finansowanego ze środków MNiSW, jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy Politechniki Białostockiej z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego. Współpraca jest rozwijana w ramach studiów doktoranckich, obejmuje kształcenie doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami oraz przygotowanie prac doktorskich, których tematyka jest ściśle powiązana z potrzebami firm.
W ramach programu Doktorat Wdrożeniowy na Wydziale Mechanicznym wspierane jest przygotowywanie rozprawy doktorskiej przez doktorantkę prowadzącą działalność naukową w zakresie dyscypliny naukowej inżynieria mechaniczna. Wyniki realizowanej pracy mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotu zatrudniającego doktorantkę.
Doktorant uczestniczący w Programie prowadzi badania pod kierunkiem opiekuna naukowego oraz opiekuna pomocniczego z firmy, w której mogą być wdrożone wyniki badań w ramach realizacji programu Doktorat Wdrożeniowy 2023.
W wyniku realizacji projektu:
W ramach programu Doktorat Wdrożeniowy 2023 na Wydziale Mechanicznym jest realizowany następujący temat:
Celem pracy jest uzyskanie granulatu skrobi termoplastycznej (TPS), której parametry pozwolą na samodzielne jej zastosowanie w określonych aplikacjach użytkowych lub/i maksymalne zwiększenie jej udziałów w biodegradowalnych kompozycjach polimerowych, poprzez poprawę jej parametrów mechanicznych, które determinują możliwość zastosowania skrobi. Skrobia termoplastyczna, która jest produkowana w Grupie Azoty S.A. jest polimerem wytwarzanym wyłącznie z surowców odnawialnych i nie jest przetwarzana chemicznie, tym samym spełnia założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/904 z dn. 5 czerwca 2019 r. Zakładanym efektem projektu jest modyfikacja obecnie produkowanego TPS, w kontekście uzyskania produktu spełniającego założenia Dyrektywy o zwiększonym potencjale aplikacyjnym. Założeniem pracy jest uzyskanie skrobi termoplastycznej o ulepszonych parametrach mechanicznych i reologicznych, obniżonej lub wyeliminowanej higroskopijności, w porównaniu do obecnie wytwarzanej. Planowane jest opracowanie i wdrożenie osobnych receptur do aplikacji foliowych, do wtryskiwania oraz innych, specjalistycznych jak wyrób włóknin. Poprawa własności pozwoli na zwiększenie dodatku skrobi termoplastycznej, obniżając koszty oferowanych granulatów, bez wpływu na jakość. Obniżenie kosztów granulatu poprzez zwiększenie udziału skrobi termoplastycznej pozwoli na osiągnięcie konkurencyjnych cen i innowacyjnego materiału.