Doskonały wynik SumoMasters na zawodach w Pekinie
07-08-2017Od 4 do 6 sierpnia 2017 r. drużyna z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przebywała w Pekinie, gdzie wzięła udział w międzynarodowych zawodach robotycznych Robotchallange 2017.
Reprezentanci zespołu Sumomasters w składzie: Marek Klimowicz, Krystian Chojnowski, Maciej Wysocki, Bartosz Pawłow i Artur Milewski pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego wystawili dwa roboty: Masakratora oraz Speedstera, które trafiły do oddzielnych grup. Każdy z nich swojej grupie zajął pierwsze miejsce. Losowanie i „drabinka pucharowa” spowodowały, że obie konstrukcje w półfinałach trafiły na siebie.
W finale wystartował Masakrator, który zmierzył się z niepokonanym do tej pory japońskim robotem. Walkę wygrał z wynikiem 2:0. Trzecie miejsce wywalczył Speedster.
Podczas całego turnieju obydwa roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej nie przegrały żadnej walki. Uczestnicy zawodów byli pod wielkim wrażeniem budowy i działania Masakratora oraz Speedstera, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w zaproszeniu na rozmowę z prezesem firmy Fujisoft – głównego organizatora nieoficjalnych mistrzostw świata All Japan Robot Turnament w Tokio (na które obie konstrukcje zdobyły już zaproszenie) oraz wywiadem udzielonym chińskiej telewizji.
W zawodach Robotchallange brało udział 1316 robotów z 26 krajów. W swojej kategorii członkowie zespołu musieli zmierzyć się z najlepszymi konstrukcjami między innymi z Chin, Japonii (najlepiej obecnie wyposażona konstrukcja), Meksyku (trzech medalistów RoboGames 2017 w USA), Turcji oraz Kuwejtu. Zdobyte doświadczenie członkowie zespołu chcą wykorzystać przy budowie trzeciej konstrukcji (na którą już uzyskali zaproszenie do udziału w All Japan Robot Turnament) i z którą chcieliby wystartować w kolejnych zawodach w Rumunii.
Fundusze na wyjazd na zawody w Chinach studenci uzyskali dzięki otrzymaniu grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Najlepsi z najlepszych! 2.0.
Więcej informacji o zespole SumoMasters można znaleźć na stronie projektu.