Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

15-04-2018

W dniach 12-14 kwietnia 2018 r. na Politechnice Białostockiej organizowana jest 34. Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych oraz Komitetu Budowy Maszyn PAN pt. „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych w Polsce”.

Uczestnicy konferencji wysłuchają m.in. wystąpienia prof. Tomasza Kubiaka (wiceprzewodniczącego Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych) nt. „Ustawa 2.0 – szanse czy zagrożenia?” oraz prof. Mariana Szczerka (członka zespołu specjalistycznego do oceny czasopism naukowych) pt. „Zasady oceny czasopism naukowych”. Dr hab. Katarzyna Zabielska-Adamska, prof. PB przedstawi zasady przeprowadzania nowej oceny programowej PKA.

Prof. Dariusz Butrymowicz (WM PB) wygłosi referat pt. „Innowacyjne zastosowania strumienic jedno- i dwufazowych w technice cieplnej”, zaś dr hab. Romuald Mosdorf, prof. PB zaprezentuje „Projekt AVAL – badania aplikacyjne w obszarze technologii nawigacji, sterowania, komunikacji i wymiany danych pomiędzy autonomicznym statkiem pływającym i statkiem powietrznym”.

Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych zostało powołane w 1997 roku i jest dobrowolnym zrzeszeniem 38 wydziałów o profilu mechanicznym. Jest największym środowiskiem akademickim w obszarze nauk technicznych – wydziały zatrudniają ponad 5 tys. pracowników (w tym ponad 1100 profesorów i doktorów habilitowanych) i kształcą ponad 75 tysięcy studentów.

Funkcję Przewodniczącego Kolegium drugą kadencję  pełni prof. Andrzej Seweryn z Politechniki Białostockiej, zaś Honorowym Przewodniczącym jest prof. Janusz Kowal.