Bobot na targach w Paryżu

28-04-2018

Plakat na targiW dniach 27.04.-8.05.2018 r. w Paryżu odbędą się 117. Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine 2018. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej reprezentować będą na nich konstruktorzy Bobota – humanoidalnego robotycznego asystenta medycznego i prawdziwego przyjaciela: dr inż. Mirosław Kondratiuk, dr inż. Leszek Ambroziak, inż. Dawid Kamieński, inż. Kamil Guz, inż. Krzysztof Matus, inż. Kamil Domysławski, inż. Mateusz Apoń, inż. Piotr Burzyński oraz inż. Marcin Żukowski.

Bobot to robot przypominający wyglądem i wzrostem dziecko w wieku szkolnym. Jego przeznaczenie to szpitalne oddziały dziecięce, gdzie ma pełnić elektronicznego opiekuna, wspomagając pracę pielęgniarek i lekarzy, oraz prawdziwego przyjaciela, dodając otuchy małym pacjentom oraz zapewniającego im zabawę podczas długich szpitalnych dni. Bobot stanowi solidną, skrojoną na miarę, platformę mobilną. Dysponuje rozszerzalnym systemem zasilania, wydajnymi minikomputerami oraz specjalistycznymi urządzeniami peryferyjnymi (kamery stereoskopowe, systemy diodowe, czujniki) a dedykowane aplikacje mobilne oraz obudowa kreślona ołówkiem artysty pozwalają na realizację wszystkich zakładanych celów.

Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine organizowane są w ramach Międzynarodowych Wielobranżowych Targów „Foire de Paris” największego i najgłośniejszego wydarzenia wystawienniczego we Francji. Honorowy patronat nad targami sprawują Prezydent Francji oraz Minister, Prefekt Policji. Organizatorem targów jest Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów.

Historia targów sięga 1901 roku. Ich inicjatorem jest prefekt Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi-konkurs, nazwane następnie jego imieniem. W czasie swojej ponad stuletniej działalności targi wypromowały takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco (żelazne płuca), aparat do transfuzji krwi, laryngoskop, szkła kontaktowe i wiele innych.

W 2016 roku Targi Concours Lépine zgromadziły ponad 600 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 13 krajów świata. Wynalazki prezentowano w czterech głównych sektorach branżowych (poprawa jakości życia, medycyna i technologie medyczne, transport, przemysł) oraz sektorach narodowych. Prezentowane wynalazki są zgłaszane do oceny jury. Targi Concours Lépine dzięki swej renomie oraz ponad stuletniej tradycji przyciągają rzesze zwiedzających.

Dotychczas Bobot otrzymał główną nagrodę w konkursie technologicznym Technotalent 2016 oraz został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017. Projekt wciąż się rozwija!

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.

Udział w targach finansowany jest w ramach projektu „Najlepsi z Najlepszych! 2.0” pt. „Inteligentne konstrukcje mechatroniczne – projektowanie, budowa, weryfikacja i prezentacja innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych zawodach i konferencjach” oraz przez Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.