Bolid CMS-04 na Formula SAE Michigan

15-05-2018
Zespół Wydziału Mechanicznego Cerber-Motorsport

Zakończyły się zawody Formula SAE Michigan. Cerber Motorsport uplasował się na 35. miejscu kwalifikacji generalnej na ponad 100 zespołów z całego świata! W poszczególnych konkurencjach dynamicznych zajęli: AutoX – 18. miejsce, Skid Pad – 23. miejsce, Acceleration – 31. miejsce, zaś w konkurencjach statycznych: Business – 29. miejsce, Design – trzecia grupa punktowa (80 pkt), Cost – 95. miejsce.

Jak to w sporcie bywa, poza przygotowaniem technicznym do zawodów, potrzebna jest też odrobina szczęścia. W USA zabrakło jej drużynie z Białegostoku, bo na 11. okrążeniu wyścigu wytrzymałościowego zerwał się łańcuch napędowy. Niesprzyjające warunki pogodowe niestety też nie pomagały. Tym bardziej zajęcie 35. miejsca w kwalifikacji generalnej to duży sukces.

Przypomnijmy, że Formula SAE Michigan są najstarszymi i najbardziej prestiżowymi międzynarodowymi zawodami inżynierskimi dla studentów. Organizowane są od 1981 roku jako jedne z pierwszych konkursów tego rodzaju. Corocznie startują tam zespoły z całego świata, zarówno z pojazdami z napędem elektrycznym jak i spalinowym.

Studenci Wydziału Mechanicznego wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych z dużym bagażem nowych doświadczeń. Mieli okazję skonfrontować swoje rozwiązania z najlepszymi zespołami świata. Na pewno wykorzystają to przygotowując się do kolejnych zawodów w tym roku: 11-15 lipca we Włoszech, 18-22 lipca na Węgrzech, zaś 31 lipca-4 sierpnia w Czechach.

Wyjazd na zawody finansowany był w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych 2.0” pn. „Wzmocnienie potencjału naukowego studentów oraz popularyzacja nauk ścisłych na międzynarodowych zawodach Formula SAE Michigan w Stanach Zjednoczonych oraz konferencjach naukowych”.

Więcej o zespole Cerber Motorsport można przeczytać na stronie www projektu.