„Między sztuką a nauką”

05-07-2018

W Galerii Arsenał od 6 lipca do 19 sierpnia 2018 roku można było obejrzeć wystawę „Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką”. Wernisaż odbył się 6 lipca 2018 o godz. 18.00 w Galerii Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej) w Białymstoku.

Cieszymy się, że Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej mógł pomóc w tym przedsięwzięciu. Symulację grawitacji zerowej w jednym z prezentowanych projektów kontrolował robot, którego program opracowano na Rensselaer Architecture oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. A wszystko dzięki pracownikom wydziału: dr inż. Andrzejowi Wernerowi oraz dr inż. Adamowi Wolniakowskiemu – to oni przygotowali manipulator Universal Robot UR-5 do wykonania tego zadania.

Z notki o wystawie: „Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły go do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od polowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury łączy doświadczenie obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.”

Warto przypomnieć, że roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej już nie pierwszy raz uczestniczą w przedsięwzięciu artystycznym. Do tej pory analogi łazików marsjańskich z Białegostoku z powodzeniem brały udział w zrealizowanym w Turcji filmie „Początek” autorstwa Huberta Czerepoka oraz w spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego zatytułowanym  „Chłopi” (Teatr Powszechny w Warszawie).