„Między sztuką a nauką”

05-07-2018

W imieniu Galerii Arsenał zachęcamy do obejrzenia wystawy „Zbigniew Oksiuta. Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką”. Wernisaż odbędzie się 6 lipca 2018 o godz. 18.00 w Galerii Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej) w Białymstoku.

Z notki o wystawie: „Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły go do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od polowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury łączy doświadczenie obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.”

Zapraszamy serdecznie – tym bardziej, że symulację grawitacji zerowej w jednym z prezentowanych projektów będzie kontrolował robot, którego program kontrolny opracowano na Rensselaer Architecture oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.  Dziękujemy pracownikom Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: dr inż. Andrzejowi Wernerowi oraz dr inż. Adamowi Wolniakowskiemu za pomoc w przygotowaniu robota (manipulatora Universal Robot UR-5). Wystawa czynna będzie do 19 sierpnia (od wtorku do niedzieli) w godzinach od 10.00 do 18.00.

Warto przypomnieć, że roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej już nie pierwszy raz uczestniczą w przedsięwzięciu artystycznym. Do tej pory analogi łazików marsjańskich z Białegostoku z powodzeniem brały udział w zrealizowanym w Turcji filmie „Początek” autorstwa Huberta Czerepoka oraz w spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego zatytułowanym  „Chłopi” (Teatr Powszechny w Warszawie).