Strefa nowych technologii na WM

13-09-2018

W dniach 12 i 13 września 80 uczniów z klas V i VI z Łupianki Starej, Płonki Kościelnej oraz z Turośni Kościelnej bierze udział w organizowanych na Wydziale Mechanicznym zajęciach w ramach projektu Strefa Nowych Technologii.

Strefa nownych technologii na WM PBProjekt realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Białymstoku we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a finansowany przez Podlaski Urząd Marszałkowski. Uczniowie ze szkół podstawowych zamieszkałych w małych miejscowościach i wsiach województwa podlaskiego z ograniczonym dostępem do nowinek technicznych mogą doświadczyć niesamowitej, multimedialnej podróży po świecie nowinek technicznych. Na terenie interaktywnego centrum będą mogły w formie warsztatów zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki i informatyki, dowiedzieć się, jak technologia zmienia nasze życie oraz w jakich dziedzinach ją wykorzystujemy.

Program zajęć na Wydziale Mechanicznym obejmuje między innymi warsztaty z podstaw programowania robotów przemysłowych. Uczestnicy pod kierunkiem dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz przygotują i sprawdzą eksperymentalnie prosty program służący do wykonania określonej sekwencji ruchów manipulatora robota. W ramach zajęć prowadzonych przez dr inż. Jarosława Czabana dzieci zapoznają się z przebiegiem badań pojazdów na nowoczesnej stacji diagnostycznej. Przeprowadzą także eksperymenty obrazujące zderzenie samochodu z przeszkodą. O niezwykłych zastosowaniach kamer termowizyjnych opowie dr hab. inż. Adam Adamowicz. Uczniowie poznają zjawiska związane z wymianą ciepła w życiu codziennym, np. przy suszeniu włosów czy parzeniu herbaty. Wykonają również eksperyment polegający na pomiarze ciepła wydzielanego z silników elektrycznych do napędu zabawek. Warsztaty pt. Z mechaniką za pan brat poprowadzi dr inż. Anna Falkowska. Przedstawi na nich podstawowe zasady i prawa mechaniki w prostej, przystępnej formie. Opowie, dlaczego kolejki górskie w wesołym miasteczku są bezpieczne, jak szybko można poruszać się na nartach oraz jak piraci zdobywali statki.