MindHand na targach w Norymberdze

31-10-2018

Zespół projektu MindHand z Politechniki Białostockiej zaprezentuje bioniczną protezę ręki na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018″ w Niemczech. To jedna z największych wystaw innowacyjnych rozwiązań naukowych i technologicznych, która co roku przyciąga rzesze inwestorów, biznesmenów oraz przedstawicieli świata mediów. Od 1 do 4 listopada odwiedzający targi w Norymberdze będą mogli zobaczyć 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.

Interdyscyplinarny zespół MindHand tworzą doktorant i studenci Wydziału Mechanicznego, Wydziału Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: mgr inż. Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski oraz Ewelina Antoniuk. To oni są konstruktorami bionicznej protezy ręki wykorzystującej nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania. Do tej pory udało się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D. Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje dr hab. inż Jarosław Sidun z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Proteza ręki MindHand jest sterowana sygnałami EMG pochodzących z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia z którego pochodził sygnał. Projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ zastosowano w nim najnowszą technologię ale wykorzystano tańsze komponenty. Bioniczna proteza ręki ma być nie tylko funkcjonalna, ale i dostępna – jej cena powinna być kilkakrotnie niższa od dostępnych urządzeń na rynku.

Projekt MindHand znalazł się w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017. Został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017 zajmując pierwsze miejsce.

Wyjazd na Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.