Srebro dla Argo Mini!

05-11-2018

W sobotę, 3 listopada 2018 roku, zespół Argo z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej brał udział w XI edycji zawodów Robochallenge 2018. W tym roku na organizowanych w stolicy Rumunii zawodach stawiło się 135 drużyn, 551 uczestników i 478 robotów z 15 krajów: Bułgarii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Meksyku, Mołdawii, Łotwy, Litwy, Paragwaju, Peru, Polski, Rumunii, Rosji, Turcji oraz Hiszpanii.

Reprezentanci Koła Naukowego Robotyków, startując w konkurencji Freestyle Showcase, zaprezentowali swoje dwa autorskie projekty. Pierwszy z nich to Argo Mini, czyli wielozadaniowy, sterowany robot mobilny z niezależnym zawieszeniem. Zaprojektowano go do jazdy w trudnym terenie i wyposażono w tryb autonomicznej jazdy z wykrywaniem przeszkód. Drugim urządzeniem jest Posturon – prototyp skonstruowany we współpracy z kołem naukowym ORTHOS. Posturon rejestruje i koryguje postawę pacjentów z uszkodzonym błędnikiem oraz z zaburzeniami równowagi podczas rehabilitacji. Zapewnia również ochronę przed upadkiem.

Sędziowie oceniali prezentacje, dokumentacje oraz działanie projektów. Obydwa urządzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony sędziów i widzów. Ostatecznie robot Argo Mini wyróżniono srebrnym medalem. Zwrócił on uwagę sędziów nie tylko swoją konstrukcją ale też zaawansowanymi rozwiązaniami programistycznymi.

Udział w zawodach możliwy był dzięki projektowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych! 3.0”.