Pomoc wielokrotnego użytku

13-02-2019

Historia zaczyna się w roku 2017 od znanej chyba wszystkim akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”. Jej rezultatem było przekazanie aktorowi fiata 126p. Na tym jednak się nie skończyło. Pod koniec 2018 roku Tom Hanks ogłosił w internecie, że szuka syrenki wyprodukowanej w Bielsku-Białej przed 1983 rokiem. Taki samochód znalazł się. Ma 39 lat. Przekazał go kierowca rajdowy Pan Zbigniew Baran z Krakowa (mistrz Polski z roku 1974 w klasie 850), który wylicytował auto na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2014 roku.

Okazało się, że przedmioty również mają własną historię. Przekazana Hanksowi syrena 105 jest tym samym pojazdem, który został odnowiony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej a następnie przekazany na aukcję WOŚP w 2014 roku.

Teraz ten wyjątkowy samochód z własną historią oczekuje na kolejny etap swojego „życia”. Tom Hanks wystawi go na charytatywną aukcję. Najpierw jednak ta sama ekipa, która pracowała nad maluchem syrenkę rozmontuje a następnie gruntownie wyremontuje. Prawie cały pojazd zostanie przemalowany. Wyjątkiem jest maska samochodu z serduszkiem WOŚP i autografem Jerzego Owsiaka, którą organizatorzy przekażą na osobną aukcję. Nowa maska ma być wysłana do Los Angeles, gdzie podpisze ją Tom Hanks. Wielka prezentacja syrenki planowana jest na urodziny aktora (9 lipca).

Dochód z aukcji wesprze akcję „Nie wypada nie pomagać” i zasili oddział psychiatryczny w szpitalu pediatrycznym w Bielsku-Białej. Aukcję charytatywną organizuje bielszczanka Monika Jaskólska, która od dawna wspiera szpital w Bielsku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie TVP3 Katowice.