Patent dr inż. Cezarego Kownackiego

20-03-2019

Politechnika Białostocka otrzymała patent na wynalazek skanera laserowego. Urządzenie przeznaczone jest do wykrywania przeszkód w przestrzeni wokół ścieżki lotu bezzałogowego statku powietrznego. Z dumą informujemy, że autorem wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP jest dr inż. Cezary Kownacki – pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Skaner Laserowy do wykrywania przeszkód w przestrzeni przed bezzałogowym statkiem powietrznym pozwoli na zastosowanie w bezzałogowych statkach powietrznych (płatowcach) algorytmu wykrywania i omijania przeszkód. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo użytkowania i precyzję lotu. Dzięki temu bezzałogowe statki powietrzne będą w stanie poruszać się w obszarach zurbanizowanych wykonując misje obserwacyjne.

Jak to działa?

Urządzenie do wykrywania przeszkód w przestrzeni przed bezzałogowym statkiem powietrznym wykorzystuje czujnik optyczny w postaci dalmierza laserowego (8) umieszczonego na powierzchni bocznej cylindrycznej obudowy (6), podtrzymywanej przez łożyska (3) trzech wałków (5), w taki sposób aby był możliwy jej obrót wokół osi symetrii. Obudowa (6) jest napędzana serwomechanizmem lub innym napędem elektrycznym posiadającym możliwość kontroli położenia.

Powierzchnia boczna obudowy (6), gdzie jest zamontowane urządzenie pomiarowe (8) tworzy z osią obrotu obudowy kąt α. W ten sposób obrót cylindrycznej obudowy powoduje, że oś pomiarowa czujnika (promień lasera) zatacza w przestrzeni powierzchnię stożka o kącie rozwarcia α. Pozwala to na wykrywanie zmian odległości wzdłuż linii okręgu wokół linii aktualnej ścieżki lotu, oddalonego o odległość wynikającą z zasięgu dalmierza laserowego i kąta α.

Uzyskany rozkład odległości wokół linii ścieżki lotu może być przetworzony przez sterownik urządzenia lub przez współpracującego autopilota bezzałogowego statku powietrznego w taki sposób, aby był on niezależny od kątów orientacji bezzałogowego statku powietrznego i wpływał na sterowanie poprzez wyznaczenie zadanego kąta przechylenia i kąta pochylenia.