Gratulujemy zwycięzcom!

29-03-2019

18 marca 2019 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej odbyły się prezentacje projektów zakwalifikowanych do finału konkursu El-Robo-Mech.

Po wysłuchaniu wszystkich startujących jury w składzie: dr hab. inż. Zbigniew Kulesza, dr inż. Jarosław Czaban, dr inż. Wojciech Winogrodzki, dr hab. inż. Adam Sołbut, mgr Krzysztof Domas, mgr inż. Anna Niczyporuk oraz mgr Dorota Głębocka zdecydowało o wyróżnieniu pięciu projektów, których autorzy zostaną nagrodzeni prawem do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Zwycięzcy IV edycji konkursu El-Robo-Mech z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym PB:

Miejsce 1

Robot Humanoid (autor pracy: Kacper Zaleski, opiekun: Grzegorz Nowik, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej).

Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Serwami zarządza sterownik serw zaś całym robotem steruje płytka ESP 32 oraz Raspberry służące do streamu obrazu. Robot wyposażony jest w szereg czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę. Jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera.

Miejsce 2

Rower dla osób niepełnosprawnych (autor pracy: Krzysztof Piotrowski, opiekun: Grzegorz Wróblewski, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku).

Projekt polega na przystosowaniu roweru do używania przez ludzi dotkniętych niepełnosprawnością pozwalającą im wprowadzić trójkołowiec w ruch, lecz uniemożliwiającą samodzielne ustalanie kierunku jazdy. Celem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.

Miejsce 3

Maszyna badająca wady postawy – skrzywienia kręgosłupa (autorzy pracy: Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski oraz Jakub Semborski, opiekun: Piotr Golonko, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku).

Celem projektu jest skonstruowanie maszyny badającej wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu uzyskuje się  informacje, które umieszcza się w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację, ma dokładnie przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.

Miejsce 4

Robot geologiczny Researcher (autorzy pracy: Kacper Sokół i Maciej Pietrewicz, opiekun: Grzegorz Nowik, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej).

Researcher jest mobilnym, sześciokołowym robotem starowanym przez radio. Zaprojektowano go jako urządzenie do badania próbek gleby: jest wyposażony w manipulator z wiertłem i pojemnikiem. Można też wykorzystać go do rozpoznawania terenu – robot dysponuje systemem wizyjnym i oświetleniowym.

Miejsce 5

Komputerowy system do wytwarzania filamentu z tworzywa PET (autorzy pracy: Jakub Werykowski i Hubert Taudul, opiekun: Andrzej Szulc, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku).

Celem projektu jest skonstruowanie linii technologicznej służącej do wytwarzania filamentu do drukarek 3D. Filament będzie pochodził z przetworzonych butelek plastikowych PET. Ma być tani, łatwo dostępny i ekologiczny (dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów). Całe urządzenie składać się będzie z rozdrabniacza, ekstrudera i zespołu chłodząco-zwijającego). Docelowo ma działać pod kontrolą Arduino.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 17 kwietnia 2019 r. o godzinie 12.10 w sali 107 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.