Indeksy dla najlepszych!

17-04-2019

17 kwietnia 2019 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wręczono nagrody zwycięzcom konkursu El-Robo-Mech.

Miejsce 1 z prawem do studiowania na Wydziale Elektrycznym albo Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej oraz nagrodę pieniężną zdobył Kacper Zaleski z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za robota Humanoid (opiekun: Grzegorz Nowik).

Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Serwami zarządza sterownik serw zaś całym robotem steruje płytka ESP 32 oraz Raspberry służące do streamu obrazu. Robot wyposażony jest w szereg czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę. Jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera.

Miejsce 2 z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej oraz nagrodę pieniężną za skonstruowanie Roweru dla osób niepełnosprawnych wywalczył Krzysztof Piotrowski z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku (opiekun: Grzegorz Wróblewski).

Projekt polega na przystosowaniu roweru do używania przez ludzi dotkniętych niepełnosprawnością pozwalającą im wprowadzić trójkołowiec w ruch, lecz uniemożliwiającą samodzielne ustalanie kierunku jazdy. Celem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.

Miejsce 3 z prawem do studiowania na Wydziale Elektrycznym albo Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej oraz nagrodę pieniężną uzyskał zespół w składzie: Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski oraz Jakub Semborski z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku za projekt Maszyny badającej wady postawy – skrzywienia kręgosłupa (opiekun: Piotr Golonko).

Celem projektu jest skonstruowanie maszyny badającej wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu uzyskuje się  informacje, które umieszcza się w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie, posiadając taką wizualizację, ma dokładnie przedstawiony obraz kręgosłupa badanego pacjenta i może wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia dalszej terapii.

Miejsce 4 z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej zajął Kacper Sokół i Maciej Pietrewicz z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za Robota geologicznego Researcher (opiekun: Grzegorz Nowik).

Researcher jest mobilnym, sześciokołowym robotem starowanym przez radio. Zaprojektowano go jako urządzenie do badania próbek gleby: jest wyposażony w manipulator z wiertłem i pojemnikiem. Można też wykorzystać go do rozpoznawania terenu – robot dysponuje systemem wizyjnym i oświetleniowym.

Miejsce 5 z prawem do studiowania na Wydziale Elektrycznym albo Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wywalczyli za Komputerowy system do wytwarzania filamentu z tworzywa PET Jakub Werykowski i Hubert Taudul z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku (opiekun: Andrzej Szulc).

Celem projektu jest skonstruowanie linii technologicznej służącej do wytwarzania filamentu do drukarek 3D. Filament będzie pochodził z przetworzonych butelek plastikowych PET. Ma być tani, łatwo dostępny i ekologiczny (dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów). Całe urządzenie składać się będzie z rozdrabniacza, ekstrudera i zespołu chłodząco-zwijającego). Docelowo ma działać pod kontrolą Arduino.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Szczególnie gorąco zapraszamy do studiowania na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej!

Celem konkursu El-Robo-Mech jest przede wszystkim docenianie i wspieranie młodych twórców oraz popularyzacja nauk technicznych. Wszystkie nadesłane prace musiały być związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną.