PROM na Wydziale Mechanicznym

11-06-2019

W ramach projektu Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej (PROM) finansowanego z programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), dwoje uczestników studiów doktoranckich z Technical University of Košice (Słowacja) – Viktória Krajňáková i Lukáš Mitrík – realizują staż naukowy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Ich zainteresowania naukowe związane są z drukiem 3D biomateriałów z tworzyw sztucznych, głównie tworzywa o nazwie PEEK. Materiał ten charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do właściwości ludzkich tkanek twardych. Problem z jego wykorzystaniem polega na tym, że materiał ten jest całkowicie bioinertny. Stąd, doktoranci w swoich badanich wykorzystują materiały bioaktywne, takie jak HA (hydroksyapatyt) i TCP (fosforan wapnia) w celu zmiany właściwości biofunkcjonalnych opracowanych biomateriałów. Nowo opracowane i przygotowane tworzywa testowano na kości udowej królika. Wyniki testów przedklinicznych zostały opublikowane w czasopiśmie Lékař a technika Clinician and Technology, 2019, vol. 49(1), pp. 11–15.

Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, w dniach 3–14 czerwca 2019 r. doktoranci realizują staż naukowy w Laboratorium Druku 3D w Katedrze Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Celem stażu jest doskonalenie umiejętności w zakresie druku biomateriałów na bazie tworzyw sztucznych oraz badań eksperymentalnych, głównie mechanicznych. Uczestnicy stażu zaangażowani są również w działalność Koła Naukowego ORTHOS.

Koordynatorem Wydziałowym projektu PROM jest dr inż. Joanna Mystkowska.