Spotkanie w Augustowie

18-06-2019

Od 9 do 13 czerwca 2019 roku w Oficerskim Yacht Clubie RP „Pacific” w Augustowie odbył się VIII Kongres Metrologii. Spotkanie zorganizował Wydział Elektryczny oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej przy współpracy z Białostockim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego Kongresu był prof. dr hab. inż. Janusz Gajda, przewodniczący Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczącymi Kongresu byli: prof. dr hab. inż. Andrzej Zając z Wydziału Elektrycznego PB oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn Dziekan Wydziału Mechanicznego PB.

Kongres Metrologii jest cykliczną konferencją naukową, w której udział bierze większość krajowych ośrodków zajmujących się metrologią i jej zastosowaniem. Patronat naukowy nad Kongresem objął Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk, a patronat honorowy sprawuje Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.

Celem Kongresu Metrologii była wymiana poglądów i doświadczeń oraz prezentacja wyników badań dotyczących problemów współczesnej metrologii. Tematyka Kongresu dotyczyła najważniejszych problemów współczesnej metrologii. Poruszono tematykę dotyczącą wzorców jednostek miar, służby miar, oceny dokładności pomiaru, systemów pomiarowych i transmisji danych, przetworników pomiarowych, metod przetwarzania sygnałów oraz pomiarów wielkości: mechanicznych, elektrycznych, geometrycznych, chemicznych. Rozważano zagadnienia pomiarów temperatury, metrologii w procesach przemysłowych, inżynierii materiałowej, metrologii optycznej i fotonicznej, z elementami metrologii układów kwantowych, jak również pomiarów w medycynie, pomiarów geodezyjnych i budowlanych oraz nowych kierunków w metrologii.

Więcej informacji na stronie organizatora.