Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym

18-06-2019

Politechnika Białostocka otrzymała patent na wynalazek Wielopozycyjnego wózka sportowego z napędem ręcznym. Z dumą informujemy, że twórcami wynalazku są: mgr inż. Justyna Popławska (absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna Wydziału Mechanicznego PB) oraz dr inż. Piotr Borkowski (pracownik Wydziału Mechanicznego PB).

Pojazd typu „handbike” przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych ze schorzeniem narządu ruchu – jest połączeniem wózka inwalidzkiego i roweru. Wyposażono go w dwa koła skrętne z przodu i koło napędowe z tyłu.

Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym pozwala na łączenie dwóch stylów jazdy. W zależności od upodobań użytkownika, czy warunków terenowych, konstrukcja zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę zarówno w pozycji wyprostowanej jak i półleżącej. Dzięki temu wózek jest pojazdem uniwersalnym umożliwiającym wycieczki krajobrazowe, zjazdy ekstremalne oraz eksplorowanie trudnych terenów. Dodatkowo jest atrakcyjny dla osób lubiących mieszany styl jazdy, gdyż eliminuje konieczność posiadania różnych rowerów.

Taki pojazd nie tylko może służyć do celów sportowych – sprawdzi się również w rehabilitacji oraz stanowi wygodny środek lokomocji.