Sezon zawodów oficjalnie rozpoczęty

18-07-2019

17 lipca 2019 r. zespół Cerbor MotorSport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zameldował się na zawodach Formula Student East.

Do niedzieli na Torze Zalazone na Węgrzech studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentują możliwości swego najnowszego bolidu CMS-06. W kategorii aut spalinowych zmierzą się tam 32 konstrukcje. W zawodach na Węgrzech zespół Cerber MotorSport bierze udział od początku przygody z budową aut wyścigowych. W ubiegłym roku drużyna z Białegostoku uplasowała się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Bolid CMS-05 okazał się wtedy jednym z najszybszych – zdobył drugie miejsce w konkurencji Acceleration.

Przed konstruktorami nowego bolidu duże wyzwanie. W tym roku studenci wprowadzili wiele ulepszeń w pakiecie aerodynamicznym pojazdu. Zastosowali wyprofilowaną podłogę wykonaną z włókna węglowego z dyfuzorami, których zadaniem jest regulacja powietrza płynącego między podłogą samochodu a nawierzchnią. Wprowadzili 3-płatowe przednie oraz 4-płatowe tylne skrzydło, side pody i system redukcji oporu DRS (Drag Reduction System). Podczas fazy projektowania powstał model całego auta w skali 1:3, wykonany w technologii druku 3D. Dzięki współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie model został przebadany w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić przepływ powietrza i generowaną siłę oporu. Następnie auto testowane było na Torze Wschodzący Białystok.

W bieżącym sezonie drużynę Cerber MotorSport czekają jeszcze zawody we Włoszech, w Niemczech oraz w Czechach. Trzymamy kciuki za reprezentację Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Realizacja tak dużego projektu, jakim jest budowa bolidu nie byłaby możliwa bez sponsorów. Zespół Cerber wspoarli: Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Metal-Fach, BIBUS MENOS, Kotniz, ChM, Jazon, Delphia Yachts, Masterpress-shrink sleeve producer, Art-Motor Leszczyńscy, Rutkowscy Sp. jawna, SaMASZ Sp z o.o., Promotech, SMP, Tor Kartingowy SadKarting Białystok, Alu-frost, Symkom, ProfiAuto.pl, ŚWIĄTEK, SKF, Ricardo, Auto Prestige Wypożyczalnia samochodów osobowych i dostawczych Białystok, Polamel CZT, GRM – systems, Schroth Racing INDI Seat, STMicroelectronics NV, MetalMax Białystok Tysiąclecia, LIQUI MOLY, Fiberlogy-filaments, FMIC.PL, Biacomex Turystyka, Ataszek – Nowoczesne Techniki Łączenie Materiałów, Bowi, Novol. Wszystkim sponsorom dziękujemy za wsparcie.