Nowy doktor habilitowany na Wydziale Mechanicznym

17-10-2019

Z dumą informujemy, że 26 września 2019 r. Rada Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na podstawie uchwały Komisji Habilitacyjnej powołanej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów oraz oceny dorobku naukowego, nadała dr. inż. Markowi Jałbrzykowskiemu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski jako osiągnięcie naukowe przedstawił monografię zatytułowaną Wybrane zagadnienia procesu wtryskiwania biopolimerów do zastosowań technicznych na przykładzie polilaktydu (PLA), w skład osiągnięcia wchodzi też 6 wdrożeń technologicznych: Opracowanie i wdrożenie procesu technologicznego wytłaczania „Iceferów” – Ice Home Design, Białystok, Wdrożenie procesu kondycjonowania technorattanu – Progresja Sp.j., Ignatki k/Białegostoku, Wdrożenie procesu kondycjonowania profili PCV – Vitron Sp. j., Białystok, Optymalizacja procesu wtryskiwania PMMA– Jantech, Białystok, Uruchomienie i optymalizacja procesu wtryskiwania polipropylenu – Toolco, Białystok, Uruchomienie i wdrożenie produkcji wtryskowej implantów z polilaktydu (PLA) do kości ramiennej – Medgal Sp. z o.o. Księżyno k/Białegostoku.

Dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski zajmuje się zagadnieniami przetwórstwa tworzyw sztucznych, tribologii i biotribologii. Wiele uwagi w swojej pracy poświęcił aspektom projektowania, modernizacji i innowacyjności procesów technologicznych. Jest autorem i współautorem 67 publikacji naukowych, w tym 11 to publikacje indeksowane w bazie J. C. R.  Sumaryczny IF publikacji wynosi 13,444 pkt. z ilością cytowań, bez autocytowań 17 oraz indeksem Hirscha 3. W posiadanej liczbie publikacji znajdują się także 2 współautorskie monografie. Sumaryczna liczba punktów wg punktacji MNiSW wynosi 418 (stara punktacja). Dr inż. Marek Jałbrzykowski jest autorem i współautorem 10 uzyskanych patentów oraz 4 zgłoszeń patentowych. Jest również autorem 89 raportów z przeprowadzonych przez niego prac badawczych. W czasie swojej pracy naukowej brał udział w 5 projektach badawczych oraz w dwóch konsorcjach naukowych. Dr inż. Marek Jałbrzykowski wygłosił łącznie 14 referatów i doniesień naukowych na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych. Odbył także 7 zagranicznych staży naukowych w ramach programu Erasmus+ w latach 2009-2017 i jeden staż naukowo-technologiczny w firmie Bianor Sp z o.o. w latach 2004-2011. Od 2012 r. jest członkiem Zespołu Ekspertów Zewnętrznych NCBiR (z tego tytułu wykonał 47 recenzji projektów badawczo-wdrożeniowych i 2 raportów końcowych).

Dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski urodził się w 1970 r. w Wysokiem Mazowieckiem. W 1994 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W 2004 roku obronił rozprawę doktorską pt.: Tarcie blach karoseryjnych ze stalą NC6 w warunkach smarowania. Od 2004 r. Dr inż. Marek Jałbrzykowski jest zatrudniony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej na stanowisku adiunkta w Katedrze Inżynierii Materiałowej i Produkcji (wcześniej Katedra Materiałoznawstwa, Katedra Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej).