Prof. Fei Gao na Wydziale Mechanicznym PB

23-10-2019

W dniach od 22 do 25 października 2019 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej gościł pracownik naukowy z Universite de Technologie de Belfort-Montbeliard we Francji – prof. Fei Gao.

Profesor Fei Gao pracuje w School of Energy and Computer Science oraz w Reserach Institute FEMTO-ST (CNRS) w Uniwersytecie w Belfort-Montbeliard. Jest kierownikiem „Energy Production Division” w School of Energy and Computer Science oraz przewodniczącym „Fuel cell system architecture optimization” w French National Research Laboratory FCLAB (CNRS). Prof. Fei Gao pełni funkcję Associate Editor oraz Editorial Board Member licznych czasopism naukowych wydawanych pod patronatem IEEE, m.in. w: IEEE Transactions of Industrial Electronics, IEEE Transactions on Industry Applications, IEEE Transactions on Transportation Electrification. Jest także przewodniczącym Komitetu Technicznego w zakresie Elektryfikacji Transportu stowarzyszenia IEEE Industrial Electronics Society (IEEE-IES).

Prof. Fei Gao kierował 12 projektami badawczymi oraz aplikacyjnymi, w tym we współpracy z firmami przemysłowymi, na łączną kwotę ok. 1 mln EUR. Jest autorem 2 monografii, 2 rozdziałów w monografiach, 43 artykułów w czasopismach z bazy SCI, 58 referatów konferencyjnych, w tym 8 referatów plenarnych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą budowy i zastosowania ogniw paliwowych (zarówno ogniw paliwowych z elektrolitem polimerowym PEMFC, jak i ogniw paliwowych z elektrolitem stałym tlenkowym SOFC), prowadzenia symulacji w czasie rzeczywistym oraz symulacji Hardware-In-the-Loop (HIL), badania zjawiska starzenia elektrochemicznego w ogniwach paliwowych oraz w ogniwach klasycznych, modelowania i optymalizacji parametrycznej zjawisk wielofizycznych.

W trakcie swojej wizyty na prof. Fei Gao przeprowadził 16 godzin wykładów dla doktorantów III, V i VII semestru studiów doktoranckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Tematyka wykładów dotyczyła pojazdów samochodowych o napędzie elektrycznym i hybrydowym. Wykłady miały charakter otwarty i mogli z nich skorzystać także studenci i pracownicy dydaktyczno-naukowi wydziału. Prof. Fei Gao przedstawił także prezentację nt. Fuel cell technology for automotive applications. Prezentacja odbyła się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej w ramach seminarium naukowego, zorganizowanego pod patronatem IEEE Poland Join Chapter IES/PELS Industrial Electronics / Power Electronics.

W trakcie swojej wizyty Prof. Fei Gao zwiedził laboratoria badawcze i dydaktyczne Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Wizyta Prof. Fei Gao odbyła się w ramach projektu APM, Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe, zadanie nr 2, podzadanie „Przeprowadzenie wykładów specjalistycznych dla studentów WM PB przez profesorów wizytujących z UTBM”, finansowanego z programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Koordynatorem wydziałowym projektu NAWA APM jest dr hab. inż. Zbigniew Kulesza, pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Automatyki i Elektroniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.