Cztery zespoły z dofinansowaniem

31-10-2019

Z dumą informujemy, że studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej ponownie otrzymali dofinansowanie w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu wsparciu 4 zespoły studentów z Wydziału Mechanicznego PB wezmą udział w międzynarodowych zawodach oraz konferencjach naukowych.

Grupa działająca pod opieką dr inż. Leszka Ambroziaka i dr inż. Mirosława Kondratiuka realizować będzie projekt pn. Inteligentne Bezzałogowe Statki Powietrzne – projektowanie, budowa, weryfikacja i prezentacja innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych zawodach i konferencjach. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 200.000 zł planują między innymi opłacić udział w 12th International Conference on Agents and Artificial Intelligence ICAART 2020 (Valletta, Malta) oraz AUVSI SUAS Competition Association for Unmanned Vehicle Systems International Student Un-manned Aerial Systems Competition 2020 (Maryland, USA).

Projekt pn. Udział studentów zespołu Cerber Motorsport w międzynarodowych zawodach Formula Student i konferencjach naukowych uzyskali studenci pracujący pod opieką dr inż. Jarosława Czabana. Dofinansowanie w kwocie 260.000 zł przeznaczone zostanie na refundowanie udziału w tegorocznych zawodach Formula Student w Niemczech, we Włoszech, Czechach i na Węgrzech.

Konstruktorzy łazików pod opieką dr hab. inż. Kazimierza Dzierżka zrealizują projekt pn. Robotyczni emisariusze 2.0 – prezentacja rozwiązań studenckich. Otrzymane finansowanie w wysokości 224.000 zł przeznaczą między innymi na wyjazdy na zawody Canadian International Rover Challenge 2019 oraz European Rover Challenge 2019. Do udziału w tych zawodach, będących częścią Rover Series – serii zawodów analogów łazików marsjańskich, drużyna przygotowuje się już od ponad roku.

Natomiast, dzięki dofinansowaniu w kwocie 220.000 zł uzyskanemu na realizację projektu Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych studenci pracujący pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego i dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz wezmą udział w najbardziej prestiżowych zawodach autonomicznych robotów walczących w kategoriach MegaSumo, MiniSumo, NanoSumo oraz freestyle.

Projekt pozakonkursowy pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” jest kontynuacją projektów pt. „Najlepsi z najlepszych!”, „Najlepsi z najlepszych! 2.0.” i „Najlepsi z najlepszych! 3.0.” oraz programu Ministra „Generacja Przyszłości”, realizowanych w latach ubiegłych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto zwrócić uwagę, że studenci Wydziału Mechanicznego uzyskali wsparcie swoich aktywności we wszystkich dotychczasowych edycjach.

W roku bieżącym, w wyniku przeprowadzonego postępowania, 167 ofert zostało przekazanych do oceny merytorycznej Zespołowi Ekspertów. Ostatecznie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdził 117 ofert do finansowania na łączną kwotę 16 135 838,37 zł. Serdecznie wszystkim gratulujemy!