Grant Narodowego Centrum Nauki

26-11-2019

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnych konkursów na projekty badawcze. W ramach konkursu PRELUDIUM 17 dofinansowanie w kwocie 194 860 zł, otrzymała mgr inż. Elżbieta Bura – doktorantka Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Laureatka zrealizuje 3-letni grant pt. „Procesy pękania elementów z karbami wykonanych z tworzyw sztucznych, w warunkach prostych i złożonych stanów obciążenia”.

Celem niniejszego projektu jest opracowanie modelu obliczeniowego, który posłuży do prognozowania zjawiska pękania w płaskich elementach konstrukcyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych, osłabionych karbami, pracujących w prostych i złożonych stanach obciążenia. Planowane w projekcie kompleksowe badania pękania (doświadczalne, numeryczne i teoretyczne) pozwolą na uzupełnienie dotychczasowej wiedzy z zakresu pękania tworzyw sztucznych. Będą opisem podstaw fizycznych procesu rozwoju uszkodzeń. Wyniki posłużą zarówno do opracowania nowych modeli obliczeniowych jak i weryfikacji już istniejących. Skuteczne prognozowanie zjawiska pękania, jest podstawą określania bezpiecznych warunków pracy elementu konstrukcyjnego i powinno być realizowane już na etapie projektowania.