Grant NCN

12-12-2019

Z dumą informujemy, że pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, dr inż. Rafał Grądzki uzyskał fundusze na prowadzenie badań.

Grant w wysokości 48.400 zł na realizację działania naukowego pt. Metoda identyfikacji uszkodzeń wału w trakcie pracy maszyny wirnikowej na podstawie autorskiego modelu diagnostycznego w postaci różnicy przesunięć fazowych sygnałów został przyznany w ramach konkursu MINIATURA 3 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki.

Dr inż. Rafał Grądzki (Katedra Robotyki i Mechatroniki): – Planowane badania mają na celu stworzenie parametrycznego modelu diagnostycznego w postaci różnic fazowych sygnałów do diagnostyki maszyn wirnikowych w trakcie ich pracy (w szczególności do diagnostyki wałów). Model ten będzie bazował na teorii przetwarzania sygnałów diagnostycznych „y” oraz sygnałów otoczenia „x” rozpatrywanych w różnych oknach pomiarowych (prostokątne, Hanninga, Hamminga, …). Rozwiązane zostaną problemy estymacji funkcji korelacji własnej i wzajemnej oraz wyznaczania ich postaci analitycznych. Funkcje gęstości widmowej mocy wyznaczone zostaną przez zastosowanie przekształcenia Fouriera. Model ten zostanie zweryfikowany symulacyjnie i eksperymentalnie (zostaną zakupione specjalistyczne wałki do stanowiska do diagnostyki maszyn wirnikowych). Zostanie również zbadany wpływ symulowanych uszkodzeń wału (poprzez wprowadzenie nacięć o różnej głębokości i lokalizacji) na zmiany parametrów modelu diagnostycznego.

W konkursie MINIATURA 3 Narodowe Centrum Nauki wyróżniło ponad 400 pracowników uczelni z całej Polski. Uzyskali oni środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy, służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego.

Lista projektów, na które przyznano dofinansowania znajduje się na stronie Narodowego Centrum Nauki.