Doktor Honoris Causa oraz Honorowy Profesor Politechniki Białostockiej

27-02-2020

27 lutego 2020 r., podczas uroczystego posiedzenia Senatu PB w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym, ul. Wiejska 45 D, profesor Jozef Živčák otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej, a profesor Jan Ryszard Dąbrowski – tytuł Honorowego Profesora PB.

Profesor Jozef Živčák z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, jest uczonym o uznanym międzynarodowym autorytecie, pionierem w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. Jako inicjator utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach we współpracy z Central Engineering Institute (CEIT) centrum technik przyrostowych, a także autor licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej, wniósł niepodważalny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych.

Z inicjatywą uhonorowania prof. Živčáka tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej wystąpił Wydział Mechaniczny PB, który od 20 lat współpracuje z profesorem głównie w zakresie biomechaniki oraz protetyki i ortotyki.

Profesor Jan R. Dąbrowski jest wieloletnim pracownikiem Wydziału Mechanicznego PB, uczonym o wysokiej randze w środowiskach krajowych i zagranicznych, integratorem środowiska naukowego i badań w obszarze tribologii i inżynierii materiałowej. Jest naukowcem doskonale znanym ze swojej działalności naukowej, dydaktycznej i organizatorskiej, którego wyróżnia charyzma oraz zasługi dla rozwoju nauki.

Program uroczystości:

• Wystąpienie JM Rektora PB prof. dr. hab. inż. Lecha Dzienisa,
  • Wystąpienie Dziekana Wydziału Mechanicznego dr. hab. inż. Romana Kaczyńskiego, prof. PB,
  • Laudacja Promotora prof. dr. hab. inż. Andrzeja Seweryna,
  • Uroczyste nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej prof. dr. hab. inż. Jozefowi Živčákowi,
  • Prezentacja sylwetki prof. Jana R. Dąbrowskiego przez Dziekana Wydziału Mechanicznego,
  • Uroczyste nadanie tytułu Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej prof. dr. hab. inż. Janowi R. Dąbrowskiemu,
  • Wystąpienia gości,
  • Wykład Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej Current development of additive technologies in personalized implantology and tissue substitules,
  • Występ Chóru PB pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.