Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej wspiera walkę z koronawirusem

29-03-2020

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej pomaga w walce z SARS-Cov-2. Wykonujemy przyłbice ochronne przeznaczone dla personelu szpitali, które są zaangażowane w opiekę nad pacjentami z podejrzeniem lub ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Pracownicy podlaskich szpitali przeznaczonych do opieki nad osobami zarażonymi SARS-Cov-2 (Szpital MSWiA w Białymstoku oraz Szpital Wojewódzki w Łomży) zwrócili się do Wydziału Mechanicznego z prośbą o możliwość wykonania przyłbic ochronnych w wykorzystaniem druku 3D. Inicjatywa ma związek z dostępnym
w Internecie projektem Josefa Prusy, który umożliwia wykonanie przyłbicy przy użyciu dość powszechnie dostępnych narzędzi. Pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od razu odpowiedzieli na to zapotrzebowanie.
Po analizie efektywności wykonania przyłbicy według wspomnianej technologii uznali, że konieczne jest jej zmodyfikowanie, aby skrócić czas wykonania przyłbicy. Zastąpiono drukowanie ramki mocującej ekran ochronny na drukarce 3D (czas wydrukowania
1 sztuki to co najmniej 1  godz.) montażem ramki według projektu własnej konstrukcji z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych. Częściowo wykorzystujemy więc dostępne w Internecie wzorce, jednak łącząc je w własnymi rozwiązaniami. W dniu 25 marca 2020 przekazaliśmy pięć egzemplarzy przyłbic wykonanych według własnego projektu przedstawicielom Szpitala MSWiA w Białymstoku i uzyskaliśmy akceptację projektu. Uruchomiliśmy już wykonanie serii przyłbic. Pierwsze egzemplarze przekazaliśmy także do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (30 sztuk) i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (10 sztuk) oraz Szpitala MSWiA w Białymstoku (10 sztuk).

Planujemy wykonanie kolejnych 400 sztuk przyłbic. Wszystko zostanie wykonane dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Fundacji Grupy Unibep Unitalent oraz życzliwości innych firm, które  bezpłatnie wspierają nas potrzebnymi materiałami i usługami (ChM, Metal-Max, Argo).

Wspierajmy się w tych trudnych dniach.