„Politechniki pomagają” – uczelnie w walce z koronawirusem

21-05-2020

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz dziekan Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB wzięli udział w wideokonferencji pt. „Politechniki pomagają” z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej
i Wojciecha Maksymowicza.

Spotkanie odbyło się 19 maja 2020 r. i trwało dwie godziny. Uczestnikami wideokonferencji byli przedstawiciele władz uczelni, którzy zaprezentowali dotychczasowe działania politechnik w walce z pandemią, a także opowiedzieli o dalszych planach wsparcia.

Otwierając telekonferencję, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podziękował uczelniom za aktywność i różnorodność podejmowanych działań.

Do ministerstwa docierały i docierają pozytywne sygnały o działaniach, od tych najprostszych, po badawcze, naukowe i wdrożeniowe; to energia wywołana w tym trudnym czasie. Cześć tych inicjatyw to element misji – pomagamy i reakcja na potrzeby otoczenia. Niektóre z działań dawały nadzieję, życie na naszych oczach zaczynało się zmieniać. – podkreślił minister Wojciech Murdzek.

Politechnika Białostocka podjęła różnego rodzaju działania.

Na Wydziale Mechanicznym wyprodukowano ponad 2 300 przyłbic medycznych oraz 160 różnego typu łączników do masek twarzowych umożliwiających zamontowanie odpowiedniego filtra. Więcej o naszej akcji.

W czasie zagrożenia epidemicznego wydział udostępnił kamery termowizyjne, które służą do pomiaru temperatury ciała mieszkańców akademików czy osób przebywających na Wydziale Mechanicznym PB.

Podczas wideokonferencji przedstawiono projekty kolejnych działań w walce z pandemią:

– Personel medyczny w szpitalach mógłby wspierać Bobot – humanoidalny robotyczny asystent medyczny. Bobot potrafi przesyłać obraz ze szpitalnych sal do smartfonów i tabletów, przeprowadzać proste badania (mierzenie temperatury ciała, pulsu, ciśnienia) oraz przewozić niewielkie przesyłki;

– Opracowanie innowacyjnego stołu multimedialnego MedTAB, który stałby się narzędziem użytecznym w systemie ochrony zdrowia. Urządzenie umożliwiłoby intuicyjną obsługę i komunikację
z systemami informatycznymi działającymi w szpitalach, skracając czas dostępu do dokumentacji medycznej znajdującej się w zasobach instytucji;

– Pracownicy wydziału opracowują rozwiązanie technicznego robota ROBUV, który wykorzystując wysokoenergetyczne promieniowanie UV- C umożliwi bezchemiczny proces sterylizacji dowolnych powierzchni, powietrza i cieczy;

– Trwają również prace nad prototypem respiratora w oparciu o druk 3D.

Więcej informacji o wspieraniu walki z koronawirusem przez politechniki można znaleźć na stronie internetowej MNiSW.