Promocje doktorskie i habilitacyjne

04-12-2020

Pięciu doktorów habilitowanych i jeden doktor z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uzyskało stopnie naukowe w 2020 roku. 3 grudnia odbyła się uroczystość ich promocji – nietypowa, ponieważ z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz obowiązujących obostrzeń. Podczas spotkań z władzami Politechniki Białostockiej promowani pracownicy naszej uczelni złożyli ślubowania, odebrali dyplomy oraz gratulacje.

„To bardzo ważna uroczystość. Promocja doktorów i doktorów habilitowanych świadczy o awansie naukowym naszych pracowników, ale też o osiągnięciach naszej uczelni w zakresie kształcenia doktorów” – podkreślała Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

„Każda z tych promocji to zwieńczenie często kilkuletniej, intensywnej pracy naukowej. Badania prowadzone są w różnych dziedzinach nauki – większość dotyczy tematów technicznych, a zatem wiąże się z odkryciami, rozwojem wiedzy, długoletnimi pracami laboratoryjnymi, a także współpracą z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Wyniki prac doktorskich i habilitacyjnych mają efekt utylitarny, często prowadzą do wdrożeń, patentów, czy w kierunku komercjalizacji. Są także punktem wyjściowym do kolejnych działań naukowych” – mówiła Pani Rektor.

Tradycyjnie promocje doktorów i doktorów habilitowanych odbywają się w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu PB z okazji Święta Politechniki Białostockiej. Ze względu na obowiązujące ograniczenia i restrykcje w organizacji imprez, spotkań oraz zgromadzeń tegoroczne promocje odbyły się z zmienionej formule.

Promocje habilitacyjne:

dr hab. inż. Łukasz Derpeński

Nadany stopień: doktor habilitowany nauk inżynieryjno-technicznych; dyscyplina inżynieria mechaniczna

Osiągnięcie naukowe pt. „Badania doświadczalne i modelowanie numeryczne pękania elementów z karbami w złożonych stanach obciążenia.”

dr hab. inż. Jerzy Gagan

Osiągnięcie naukowe pt. „Badania strumienic naddźwiękowych pracujących w układach chłodniczych.”

dr hab. inż. Andrzej Koszewnik

Osiągnięcie naukowe: „Aktywne układy sterowania drganiami oraz odzyskiwanie energii z drgań konstrukcji mechanicznych.”

dr hab. inż. Cezary Kownacki

Osiągnięcie naukowe pt. „Budowa, implementacja oraz badania systemów sterowania poprawiających właściwości eksploatacyjne bezzałogowych statków powietrznych.”

dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB

Osiągnięcie naukowe pt. „Wytrzymałość i trwałość zmęczeniowa elementów konstrukcyjnych w zakresie jedno- oraz dwuosiowych obciążeń w podwyższonej temperaturze.”

Cztery stojące osoby w maskach. W tle zielony baner z napisem Politechnika Białostocka

Promocje doktorskie:

dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk (Wydział Mechaniczny)

Nadany stopień: doktor nauk inżynieryjno-technicznych; dyscyplina inżynieria biomedyczna

Temat pracy: „Charakterystyki biofunkcjonalne bezniklowych stali implantacyjnych otrzymywanych metodą metalurgii proszków.”

Promotor: dr hab. inż. Zbigniew Oksiuta, prof. PB