Rzeczy są dla ludzi! Projekt WM z dofinansowaniem NCBiR

23-04-2021

„Mechatroniczny aparat do wspomagania zachowania równowagi w trakcie lokomocji z funkcją rejestracji parametrów kinematycznych chodu”, to temat projektu badawczo-rozwojowego, który został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie ponad 1,8 mln zł w rozstrzygniętym właśnie konkursie NCBiR „Rzeczy są dla ludzi”. Projekt zgłoszony przez pracowników Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej został bardzo wysoko oceniony, zajmując trzecie miejsce na liście rankingowej wśród 106 ocenianych wniosków.

Celem projektu opracowanego przez pracowników Instytutu Inżynierii Biomedycznej (dr hab. Inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB oraz dr inż. Piotr Prochor) we współpracy z pracownikami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (dr hab. n.med. Zyta Beata Wojszel z Kliniki Geriatrii oraz dr Michał Świętek z Kliniki Otolaryngologii) jest opracowanie i wykonanie mechatronicznego aparatu przeznaczonego do wspomagania zachowania równowagi w trakcie codziennego funkcjonowania osób starszych. Projektowane urządzenie będzie mogło rejestrować parametry kinematyczne ciała człowieka, wychwytywać symptomy utraty równowagi i wspierać osoby z zaburzeniami równowagi poprzez aktywizację mechanizmów kompensacyjnych. Ma to pozwolić osobom starszym na stałą poprawę ich zdolności lokomocyjnych i tym samym ułatwić powrót do normalnej aktywności.

Czas realizacji projektu przewidziano na 48 miesięcy a za jego realizację będzie odpowiadał zespół wykonawców pod kierunkiem dr hab. inż. Szczepana Piszczatowskiego, prof. PB.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w działalności naukowej!