Prezentacja nowego bolidu klasy Formula Student – CMS-07

16-07-2021

25 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej dwa lata pracowało nad nowym bolidem klasy Formuła Student. Bolid CMS-07 zostanie oficjalnie zaprezentowany 19 lipca 2021 roku.

To już siódme auto z serii bolidów, jakie biorą udział w zawodach Formuły Student, zbudowane na Politechnice Białostockiej. Przez dwa lata tworzyło je 25 studentów z Cerber Motorsport – zespołu działającego w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W bolidzie CMS-07 studenci poprawili wszystkie istotne parametry auta. Rozpoczęli od poprawy aerodynamiki.

Zaprojektowaliśmy ponad 25 płatów lotniczych, co zaowocowało zwiększeniem siły nośnej o 45,2%, skutkiem zwiększenia siły oporu o 41,7% – mówi Michał Gleba – koordynator zespołu Cerber Motorsport. – Nowy sposób mocowania elementów oraz wzmocnienia strukturalne pozwoliły na spełnienie wymagań sztywności narzuconych przez regulamin zawodów Formuły Student.

Poprawiony także został dostęp do komputerów pokładowych w bolidzie.

– Dane są następnie wykorzystywane do poprawy parametrów i dostosowania auta do specyfiki torów – wyjaśnia Gleba.

To kolejne auto zaprojektowane i zbudowane przez studentów, które wykorzystuje hybrydową konstrukcję nośną. Została ona wykonana z włókna węglowego oraz aluminiowej przekładki o strukturze plastra miodu (honeycomb).

Formuła Student ogranicza pojemność silnika do 600 cm. Dlatego studenci wprowadzają wszelkie możliwe innowacje.

– Najważniejszą innowacją dotyczącą silnika i układu napędowego jest wprowadzenie nowego układu smarowania – wyjaśnia Gleba. – W tym sezonie układ ten miał znaczący wpływ na obniżenie środka ciężkości pojazdu, dzięki modyfikacji misy olejowej. Została ona wykonana na podstawie autorskiego projektu opartego o szereg badań.

W tym sezonie zespół weźmie udział w trzech seriach zawodów Formuły Student:

1. Formula Student Austria – 25.07.2021 -29.07.2021; na torze F1 Red Bull Ring w Spielberg, Styrii.
  2. Formula Student East – 07.08.2021 -11.08.2021; na torze F1 Hungaroring
  3. Formula SAE Italy – 11.10.2o21 -13.10.2021; na torze Riccardo Paletti di Varano ‘de Melegar

Miasto Białystok wspiera wyjazdy studentów na wyżej wymienione zawody.

Nowy bolid Formuła Student CMS-07 zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 19 lipca 2021 roku o 11:00 na placu przed wejściem do Centrum Nowoczesnego Kształcenia, przy ul. Zwierzynieckiej 16. Przeprowadzona zostanie również transmisja na Facebooku Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Mechanicznego PB.

W premierze bolidu wezmą udział:

dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich

Przemysław Tuchliński – Wiceprezydent Białegostoku

dr hab. inż. Łukasz Derpeński – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Mechanicznego

Michał Gleba – koordynator zespołu Cerber Motorsport

Jakub Moroz – zespół Cerber Motorsport