Wizyta dyrekcji NCBiR na WM

29-07-2021

28 lipca 2021 roku przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odwiedzili Politechnikę Białostocką. Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wraz z Agnieszką Marciniak – dyrektor Biura Strategii i Rozwoju NCBiR zwiedzili m.in. laboratoria Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Dyrekcja NCBiR obejrzała wyposażone w aparaturę naukowo-badawczą laboratoria: Laboratorium mechaniki materiałów, Laboratorium mechaniki płynów oraz Laboratorium badań materiałowych, Laboratorium układów strumienicowych, Laboratorium pojazdów, jak również Halę Parku Maszyn.

Obejrzeli maszynę rolniczą związaną z projektem pod tytułem „Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMASZ wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0” realizowanym przez konsorcjum: SaMasz Sp. z o.o. (Lider), Klaster Obróbki Metali, Wydział Mechaniczny oraz Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. Wartość projektu wynosi 11 393 247,32 PLN, zaś dofinansowanie z NCBiR 7 968 929,48 PLN.

Przedstawiciele NCBiR mogli zobaczyć również sterowanego zdalnie robota mobilnego (ROBUV) tworzonego w ramach projektu „PROTECT MED”, który także jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19. Dofinansowanie projektu wynosi 8 861 375 zł, w tym PB 4 766 725 zł. Jest realizowany przez Szpital MSWiA w Białymstoku oraz naukowców z Politechniki Białostockiej, w tym z Wydziału Mechanicznego. Jest to szereg innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych.

W latach 2019-2020 na Wydziale Mechanicznym natomiast realizowane były 2 projekty badawcze Ministerstwa Nauki i Edukacji, 16 projektów finansowanych przez NCN, 9 projektów finansowanych przez NCBiR, 1 projekt finansowany przez FNP oraz 46 prac finansowanych przez podmioty gospodarcze na łączną kwotę ponad 48 mln zł.

Wymienione podczas spotkania wzajemne uwagi na pewno pozwolą na jeszcze lepszą realizację współpracy.