Jolanta Pauk z tytułem profesora

30-12-2021
Prof. Jolanta Pauk

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 14 grudnia 2021 r. nadał dr hab. inż. Jolancie Pauk tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria biomedyczna. Postępowanie o nadanie stopnia profesora zostało przeprowadzone przez Radę Doskonałości Naukowej.

Prof. Jolanta Pauk jest absolwentką kierunku automatyka i robotyka Wydziału Mechanicznego (2000). Stopień naukowy doktora (2005) i doktora habilitowanego (2012) w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna zdobyła w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Instytutu Inżynierii Biomedycznej.

Jej dorobek naukowy od początku pracy na uczelni obejmuje ponad 160 prac naukowych, a zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień biomechaniki medycznej, diagnostyki chorób reumatycznych, data mining, bezprzewodowych systemów pomiarowych. W realizowanych badaniach naukowych dominuje charakterystyczny dla inżynierii biomedycznej aspekt diagnostyczny i terapeutyczny. Dorobek naukowy obejmuje również ponad 200 sporządzonych recenzji artykułów indeksowanych w Web of Science.

Wysoką pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym prof. J. Pauk zawdzięcza swojej aktywności w pozyskiwaniu i kierowaniu projektami naukowo – badawczymi, w tym m.in. ze środków Interreg Polska-Litwa, Erasmus+, MNiSW, EFS, NCBR. Prof. Jolanty Pauk efektywnie współpracuje z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Jest również ekspertem w międzynarodowych zespołach eksperckich w ramach programu Horyzont 2020 i Horyzont Europa: Information and Communication Technologies. Prof. Jolanta Pauk prowadzi intensywną działalność w instytucjach, organizacjach i towarzystwach naukowych. Jest członkiem m.in.: Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN, a także ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku inżynieria biomedyczna.

Istotnym elementem rozwoju naukowego prof. Jolanty Pauk są kilkumiesięczne staże w innych ośrodkach naukowych jak np. Research & Technology Development Glenrose Rehabilitation Hospital  (Kanada), Centrum Bioinżynierii w Mediolanie, Politechnice Warszawskiej, a także staże przemysłowe w Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku i Aptiv Services Poland S.A w Krakowie.

Prowadząc działalność związaną z kształceniem młodej kadry, prof. Jolanta Pauk była promotorem w dwóch zakończonych przewodach doktorskich. Sporządziła dziesięć recenzji rozpraw doktorskich (w tym pięć o zasięgu międzynarodowym) i dwie recenzje w postępowaniu o uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego. W latach 2013-2019 pełniła rolę opiekuna naukowego koła studenckiego BiomCyberMedic na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Za działalność naukową była wielokrotnie nagradzana: nagrodą I stopnia Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie START, stypendium MNiSW dla młodych wybitnych naukowców.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!