III etap badań podlaskich policjantów

01-06-2022

W dniu 27 maja 2022 r. w ramach współpracy między Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i Oleksy Sport, przeprowadzono trzeci etap oceny motorycznej 150 podlaskich policjantów (z różnych jednostek i na różnych etapach służby). To efekt zawartej niedawno umowy o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku a obiema uczelniami.

Ze względu na specyfikę testów, badania wykonano w Białostockim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Zakres badań obejmował:

• ocenę wydolności z wykorzystaniem testu 3015 IFT;
  • ocenę siły/mocy z wykorzystaniem platform reakcji sił podłoża w tym ocena w testach SJ, CMJ, IMTP;
  • ocenę lokomocji z wykorzystaniem fotokomórek sprint 30 metrów, zmiana kierunku 505;
  • ocenę ryzyka urazu z wykorzystaniem kamer  – Tuck Jump Assesment;
  • ocenę ryzyka urazu kończyny górnej z wykorzystaniem czujnika Active Force w teście oceny siły izometrycznej  dla obręczy barkowej;
  • ocenę równowagi z wykorzystaniem platform: Single Leg Eyes Closed, Single Arm Eyes Closed;
  • ocenę parametrów krwi przed oraz po wysiłku fizycznym.

Zespół badawczy:

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej:

prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, mgr inż. Mateusz Zalewski

Pozostali:

dr n. o zdr. Zofia Dzięcioł-Anikiej, dr Łukasz Oleksy, dr Marta Przydział, dr Iwona Pezdan-Śliż, mgr Anna Citko, mgr Paulina Konopka, mgr Aleksandra Golonko, dr Grzegorz Bril, mgr Kamil Kryński, mgr Maciej Kuchciak, Szymon Kupczak, Michał Głowacki.