Akcja odnowienia odrzutowca LIM-5 zakończona!

27-09-2022

Akcja odnowienia odrzutowca LIM-5 zakończona!

Politechnika Białostocka, dzięki specjalistom z Wydziału Mechanicznego odnowiła odrzutowiec myśliwski Lim-5 dla Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wszystko zaczęło się w 15 lutego 2022 roku od podpisania umowy o współpracy z Muzeum Wojska. Odnawiany przez Politechnikę Białostocką odrzutowiec przez rok służył w Słupsku, od 1958 roku stacjonował w Malborku, a od 1973 roku był na stanie 58. lotniczego pułku szkoleniowo-bojowego w Dęblinie. LIM-5 od 1980 roku latał w 38. lotniczym pułku szkoleniowo-bojowym w Modlinie. Swoją służbę zakończył w 1989 roku w Białej Podlaskiej po czym trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku.

KONFERENCJA_MUZEM_WOJSKA_GABRIELA_KOSCIUK_PB-28 (1)

Kolejnym etapem był demontaż w siedzibie jednostki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i spektakularny transport przez Białystok ogromnego kadłuba i skrzydeł samolotu Lim-5. Zaczęło to kilku miesięczną pracę w hali maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przy odnowieniu militarnego zabytku techniki.

transport samolotu

Warto też dodać, że aby można było rozłączyć skrzydła niezbędny był specjalistyczny sprzęt do tego przeznaczony, a mianowicie specjalne wózki tzw. fortepiany pod skrzydła, koła serwisowe zapinane w miejsce skrzydeł i podpory pod kadłub. Całość sprzętu udostępniło bezpłatnie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

samolot lim5 po przywiezieniu na halę Wydziału Mechanicznego POlitechniki Białostockiej

Pracownicy Wydziału Mechanicznego Białostockiej mgr inż. Daniel Laskowski i mgr inż. Bartosz Ostrowski dokonali gruntownej renowacji poszycia odrzutowca. Usunęli oni stare warstwy lakieru i uzupełnili braki w poszyciu. Oprócz przygotowania bojowego odrzutowca do malowania, fachowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zamocowali zbiorniki paliwa,  wypolerowali owiewkę kabiny i zdemontowali silnik. Wymontowanie okazałego odrzutowego silnika było dla mechaników największym wyzwaniem.

– Nigdy tego nie robiliśmy. Napotkaliśmy sporo problemów, ale udało się zdemontować ciekawy zabytek techniki w ciągu jednego dnia – przyznaje Bartosz Ostrowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Fachowcy z Wydziału Mechanicznego największej uczelni technicznej w Polsce północno-wschodniej zaczęli dorabiać brakujące elementy poszycia jak klapki, czy rewizje, których nie było na samolocie.

– Samolot przy pierwszych oględzinach wyglądał fatalnie, dużo uszkodzeń powłoki lakierniczej, dużo wgnieceń na kadłubie, dziury, dużo braków w osłonach serwisowych, owiewka kabiny połamana i mocno wypłowiała od słońca, brak peryskopu owiewki pilota itd. – opowiada Daniel Laskowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Te elementy pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej odtworzyli metodą druku 3D. Kończą łatanie dziur poszycia odrzutowca, niwelują nierówności na oryginalnych blachach.

lim 5 przed malowaniem

– Gdy mięliśmy już w całości skompletowany samolot zaczęliśmy go malować, najpierw podkład epoksydowy na całość, następnie finalne malowanie. Farby dobraliśmy po kodach kolorów wg literatury z tamtej epoki. Wzór malowania ustaliliśmy po konsultacji z pracownikami muzeum. Po pomalowaniu finalnie, zamontowaliśmy na gotowo owiewkę kabiny pilota; wykonaliśmy dodatkowo osłonę przednią wlotu powietrza z poliwęglanu i z tyłu siatkę zabezpieczającą przed możliwością dostania się do wnętrza kadłuba ptaków i innych zwierząt. Dodatkowo wykonaliśmy opisy włazów serwisowych i piktogramów na kadłubie (przy pomocy lasera wycięto szablony do tego). – opowiada Bartosz Ostrowski.

lim 5 na hali

Na koniec, aby samolot przetransportować do muzeum pracownicy ponownie musieli go rozebrać i odjąć skrzydła. Przy pomocy lawet przewieziono go do muzeum i tam ponownie zmontowano. Samolot finalnie został zamontowany na specjalnym pylonie, który projektowali również nasi pracownicy Politechniki Białostockiej. Wyjęty silnik otrzymał specjalny stojak z kółkami wykonany przez nas aby mógł stać się oddzielnym eksponatem muzeum.

26 września 2022 roku podczas konferencji oficjalnie zaprezentowano oryginalny odrzutowiec myśliwski LIM-5 umocowany na pylonie, który będzie przyciągać wzrok zwiedzających Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku.

lim 5 w Parku

– Użyliśmy parku maszynowego Politechniki Białostockiej aby przywrócić temu obiektowi muzealnemu pełny blask oryginału. Odrzutowiec był w opłakanym stanie, brakowało wielu elementów. Wykorzystując nowoczesne technologie, czyli druk 3D cięcie laserowe cięcie plazmą dokonaliśmy rekonstrukcji brakujących elementów – dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Zdemontowany silnik został wyeksponowany na oddzielnym standzie w hali Parku Militarnego Muzeum Wojska w Białymstoku.

silnik odrzutowca

Akcję #odnawiamyodrzutowiec podsumowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej:

Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Politechniki Białostockiej za zaangażowanie. Tu konieczna była ogromna wiedza i umiejętności techniczne oraz pasja, żeby zrobić kolejny nietuzinkowy projekt. Dziękuję tez studentom, którzy włączyli się w akcję odnawiania odrzutowca. Myślę, że to ciekawe doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

lim 5

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w Parku Militarnego Muzeum Wojska w Białymstoku przy ulicy Węglowej 3.