Dr inż. Magdalena Łępicka edytorem renomowanego czasopisma naukowego

09-11-2022
Dr inż. Magdalena Łępicka

Dr inż. Magdalena Łępicka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej została zaproszona do objęcia roli edytora naukowego czasopisma Crystals. Wraz z Prof. Umberto Prisco, pracownikiem University of Napoli Federico II (Włochy), poprowadzi specjalny numer czasopisma poświęcony inżynierii powierzchni materiałów metalicznych.

Wśród obowiązków dr M. Łępickiej należy wyróżnić zaplanowanie zakresu tematycznego specjalnego numeru, podejmowanie decyzji w sprawie artykułów nadesłanych do recenzji, jak również ścisłą współpracę z zespołem redakcyjnym czasopisma Crystals.

Zaproszenie do podjęcia roli edytora jest wyrazem uznania oraz międzynarodowej rozpoznawalności dokonań naukowych dr M. Łępickiej w zakresie inżynierii powierzchni metali. Dotychczas dr M. Łępicka pełniła rolę Topic Editora w czasopiśmie Crystals. Ponadto, wykonała ponad 70 recenzji prac oryginalnych i przeglądów literatury nadesłanych do czasopism: Tribology International, Applied Surface Science, Surface and Coatings Technology, Ceramics International, Diamond and Related Materials, Engineering Failure Analysis, Materials Letters, Vacuum, Materials, i innych. W 2018 r. została wyróżniona przez czasopismo Tribology International certyfikatem Outstanding Contribution in Reviewing.

Dr inż. Magdalena Łępicka jest związana zawodowo z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej od 2013 r.  Doświadczenie naukowe zdobywała również za granicą, odbywając w latach 2018-2019 staż naukowo-badawczy w International Iberian Nanotechnology Laboratory (Portugalia). Praca naukowa dr M. Łępickiej poświęcona jest nowoczesnym materiałom funkcjonalnym, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów kompozytowych i metod modyfikacji warstw powierzchniowych. Dr M. Łępicka jest ponadto cenionym i lubianym przez studentów dydaktykiem, o czym świadczą corocznie uzyskiwane wysokie oceny ankiet studenckich. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim.

Crystals (ISSN 2073-4352) to czasopismo naukowe o otwartym dostępie, które obejmuje różnorodne aspekty badań materiałów krystalicznych. Indeksowane jest m.in. w bazach Web of Science oraz Scopus. Aktualny współczynnik Impact Factor czasopisma Crystals wynosi 2,670. Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów konferencyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 21. grudnia 2021 r., czasopismo Crystals przypisane jest m.in. do dyscyplin inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna. Publikacji przyznawanych jest 70 punktów MEiN.